Lendületesen nőtt az osztrák gazdaság
Ausztria bruttó hazai terméke az idén az első negyedévében a jórészt alacsony bázis miatt jelentősen bővült; negyedéves összevetésben 2,5 százalékkal, éves összehasonlításban pedig 8,7 százalékkal nőtt a WIFO osztrák gazdaságkutató intézet előzetes adatokon alapuló számításai alapján.
A GDP a tavaly negyedik negyedévben a negyedik Covid-zárlat miatt 1,5 százalékkal csökkent, a harmadik negyedévi 3,4 százalékos negyedéves növekedés után. Tavaly a második negyedévben 4,1 százalékkal nőtt az osztrák bruttó hazai termék az előző negyedévhez képest, amikor 0,4 százalékos volt a csökkenés.
2022 első negyedévében a pozitív impulzusok elsősorban az erős ipari és építőipari szektorból érkeztek. A hozzáadott érték az iparban az első negyedévben 4,0 százalékkal nőtt , míg a tavalyi negyedik negyedévben 0,3 százalékkal csökkent negyedéves bázison.
Az építőiparban 2,6 százalék volt a teljesítmény növekedése az idei első negyedévben a tavalyi negyedik negyedévihez képest, amikor 1,9 százalékkal csökkent a harmadik negyedévihez képest.
Az első adatok szerint az ukrajnai háborúnak még kevés jele mutatkozott az első negyedévi teljesítményadatokban, bár a gazdasági szereplők körében már nagy a bizonytalanság.
A hozzáadott érték a fogyasztáshoz kapcsolódó szolgáltatási ágazatokban is nőtt. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és szállítás területén 3,1 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, amikor 5,2 százalékkal csökkent negyedéves bázison.
A személyi szolgáltatásokat, művészeteket, szórakoztatást és szabadidős tevékenységeket magában foglaló egyéb szolgáltatások területén a hozzáadott érték negyedéves növekedése 9,7 százalék volt a 2021 negyedik negyedévi 8,8 százalékos csökkenés után.
A magánháztartások (beleértve a háztartásokat kiszolgáló nonprofit intézményeket is) fogyasztói kereslete 2022 első negyedévében stagnált. Három negyedéves növekedés után az állami fogyasztás sem bővült.
A külkereskedelmi dinamika az első negyedévben pozitív volt. Összességében a kivitel 4,1 százalékkal, a behozatal pedig 5,5 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest. A beruházási kereslet is expanzívan fejlődött, a bruttó állóeszközfelhalmozás 4,2 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest.
Éves összehasonlításban mindez jelentős, 8,7 százalékos GDP-növekedéssé adódik össze 2021 első negyedévéhez képest, amikor a harmadik zárlat keretében világjárvány megfékezésére tett korlátozó intézkedések vetették vissza 4,1 százalékkal a gazdasági aktivitást.
A tavalyi negyedik negyedévi éves növekedés 5,6 százalékos volt, szintén jórészt az alacsony bázis miatt, mivel a 2020-as negyedik negyedévi GDP 6,1 százalékkal volt alacsonyabb az előző évinél. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Termékvisszahívást rendelt el a Coca-Cola HBC Ausztriában
Elővigyázatosságból visszahívta fél literes kiszerelésű, különböző szénsavas italait a Coca-Cola…
Tovább olvasom >Ausztriában lassult az élelmiszerinfláció szeptemberben
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedése az előzetes becsléssel összhangban…
Tovább olvasom >Többszínű ESL-eket vezetett be a SPAR Austria
Többszínű elektronikus polccímkéket (ESL) vezetett be a SPAR Austria, amellyel…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >