LEGO Csoport: Az EU Játék Biztonsági Irányelv hatályba lépésével a legszigorúbb előírásoknak is megfelelnek a termékek
A LEGO Csoportnál 2008 óta egy több mint 20 fős stáb felel a LEGO termékek készítéséhez használt, több mint 2000-féle nyersanyag ellenőrzéséért. A csoportot annak érdekében állították fel 4 éve, hogy a cég az idén nyáron hatályba lépő EU Játék Biztonsági Irányelveknek maximálisan megfeleljen.
Az új irányelvek szigorú követelményeket állítanak a játékgyártókkal szemben, az általuk használt anyagokkal és a hozzájuk tartozó igazolásokkal kapcsolatban. A LEGO csoport évek óta alkalmaz biztonsági értékelési rendszert, ezért a LEGO termékek mindig eleget tettek a legszigorúbb biztonsági normáknak, a világon mindenhol. A 2008 vége óta intenzíven működő ellenőrzési mechanizmusát az új előírásoknak köszönhetően a csoport kiterjesztette és finomította, így biztosítva azt, hogy minden termék megfeleljen az új törvénynek. 2013. július 20-án lépett hatályba az új előírás utolsó részeként az EU Játék Biztonsági Irányelv vegyi követelménye.
Jørgen Vig Knudstorp, a LEGO Csoport vezérigazgatója így nyilatkozott ezzel kapcsolatban: „A termékbiztonság elsődleges, és mi mindig is elkötelezettek voltunk amellett, hogy termékeink a legszigorúbb elvárásoknak is megfeleljenek világszerte, hiszen létfontosságú, hogy a gyerekek a világ minden táján a lehető legbiztonságosabban élvezhessék a legózás élményét. Az új Játék Biztonsági Irányelv magas elvárásokat támaszt, de mi ezt teljes mértékben támogatjuk.” Majd hozzátette: „Büszke vagyok arra, hogy befektetésünkkel úttörő szerepet játszottunk az új jogszabály megalkotásában és a játékok általános biztonságának növelésében, továbbá megelégedettséggel tölt el, hogy vezető szerepet tölthetünk be ebben az ügyben és teljesíthetjük az Irányelv elvárásait.”
Több mint 2000 ellenőrzött nyersanyag
A LEGO Csoport az Irányelvek lehető legszigorúbb módon történő alkalmazását vállalta. Ennek eredményeként minden egyes anyagot, nyersanyagot, LEGO elemet és LEGO készletet ellenőriz, hogy azok megfeleljenek a Játék Biztonsági Irányelvnek, csakúgy, mint más szabályoknak, mint például a US jogszabályainak és a Csoport nemzetközi elvárásainak. A jogszabályi követelmények ilyen magas szintű alkalmazása annak érdekében történt, hogy biztosak lehessenek abban, hogy a LEGO kockák a lehető legbiztonságosabb és legtisztább anyagokból készülnek.
„Annak bizonyítása után, hogy a LEGO termékek és nyersanyagok megfelelnek a szigorú szabályoknak, az elsődleges kihívás az volt, hogy kidolgozzunk egy módszert, amellyel a részletes és kiterjedt európai Játék Biztonsági Irányelv által támasztott dokumentációs követelményeknek megfelelünk. Ez egy hatalmas feladat volt a csapatunknak – amely négyszeresére nőtt 2008 óta –, hogy jelentős forrásokat felhasználva, globális szinten elérjük, hogy dokumentálni tudjuk azt, hogy a több mint 2000, általunk használt nyersanyag megfelel a követelményeknek.” – mondta Cornelis Versluis, minőségbiztosítási alelnök, a teljes dokumentációs folyamat felelőse.
Egy LEGO kocka 10 ellenőrzőponton megy keresztül
A LEGO játékélmény alapja a klasszikus 2×4-es kocka. Annak érdekében, hogy egy adott LEGO kocka megfeleljen az Irányelv követelményeinek, részletes biztonsági dokumentáción megy keresztül, amely tartalmazza az elem kockázatértékelését, biztonsági jelentését és a minőségére vonatkozó igazolást, valamint a műszaki rajzot. Akár 10 ellenőrzőponton is keresztülmehet egy-egy elem, mire a nyersanyag-igazolás mindezen részeit teljesíti. Ezek a riportok és igazolások egyetlen LEGO kocka esetében mintegy 25 oldalt töltenek meg kinyomtatva.
A 60002-es számú LEGO Tűzoltókocsi, amely 206 elemből áll, kifejezetten jó példája a forgalomba kerülés előtt szükséges és kiterjedt dokumentációnak. Mielőtt a Tűzoltókocsit jóváhagyták, több mint 1000 ellenőrzőponton ment keresztül a LEGO Csoportnál.
A nyersanyagok alapos ismeretének köszönhetően a LEGO Csoport igen hatékonyan tud reagálni az új jogszabályokra, hasznosítani tudja az innovatív, tudományos információkat, vagy akár kezdeményezheti, illetve végrehajthatja saját változtatásait, mint például a jelenlegi alapanyag biztonságosabb és környezetbarátabb anyagra történő cserélése.
Tények:
A LEGO Csoport több mint 2000 féle nyersanyagot használ a LEGO termékek gyártása során.
A LEGO tervezői jelenleg több mint 3200 különböző elemet használhatnak az új készletek megalkotásához.
2008 óta több mint 20 LEGO alkalmazott, 100 000 munkaóránál is többet töltött azzal, hogy dokumentálja, hogy a LEGO csoport megfelel az EU Játék Biztonsági Irányelvének.
További információ:
Európai Bizottság a játékokról
[http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/toys/index_en.htm ]
A LEGO Csoport weboldala: Termékbiztonság és minőség
[http://aboutus.lego.com/en-us/lego-group/product-quality-and-safety/ ]
LEGO 2012-es Növekedési Jelentés [http://aboutus.lego.com/en-us/progress-report/]
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Kacsából és a libából nagyjából ilyenkor esszük meg az éves mennyiséget
Hazánkban a kacsa- és a libahús fogyasztása döntően az ünnepi…
Tovább olvasom >A vásárlókkal együtt segít a Lidl
A Lidl Magyarország a Baptista Szeretetszolgálat karácsonyi adománygyűjtő kampányához csatlakozott,…
Tovább olvasom >A brazil nap íze minden kortyban: új Single Origin kávét vezet be az OMV
Új taggal bővült az OMV kávékínálata: a VIVA Single Origin…
Tovább olvasom >