Legkevesebb hárommilliárd euró aszálykár érte a német gazdákat
Legkevesebb hárommilliárd euró (966 milliárd forint) kár érte a német mezőgazdasági termelőket az utóbbi hónapok csapadékszegény időjárása miatt a betakarítás után készített első becslések szerint – írták hétfőn német lapok.
A szövetségi mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumhoz a 16 tartomány közül nyolcból érkeztek meg az aszálykárokról készített első összesítések. A legsúlyosabb helyzetről az alsó-szászországi tartományi kormány számolt be Berlinnek, adatai szerint a helyi gazdák 980 millió euró kárt szenvedtek el. A második helyen Mecklenburg-Elő-Pomeránia áll 531 millió euróval, a harmadik Schleswig-Holstein 422 millióval.
A rendkívüli időjárás miatt bajba kerülő gazdák támogatása elsősorban a tartományi kormányok feladata. A szövetségi kormány akkor segíthet, ha országos méretű a baj. A kormány a szerdai ülésen foglalkozik az üggyel.
A legtöbb érintett tartományban már elindították az első kárenyhítő programokat, Bajorországban például gazdaságonként 50 ezer euró vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a rászorulók.
A mezőgazdasági termelők országos szövetsége (DBV) szerint a szövetségi kormánynak is lépnie kell, legkevesebb egymilliárd eurót kell mozgósítania a csődök elkerüléséhez.
Németország több régióját hónapok óta sújtja aszály, Berlinben és főváros körül elterülő Brandenburg tartományban például április óta nem hullott számottevő csapadék. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >Újabb településen erősítette meg a hatóság a kiskérődzők pestise betegséget
A Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >