Látszik a fény az alagút végén
Végre látni a fényt az alagút végén: az inflációs ráták csökkennek, a kamatlábak pedig csökkenni fognak – ezt az optimista kilátást osztotta meg Nenad Pacek, a Global Success Advisors és az EMEA Business Group alapítója és elnöke, aki a globális gazdasági trendeket vette górcső alá a Trade magazin által szervezett idei Business Meetup&Dinner eseményen.
A cikk a Trade magazin 2024/8-9. lapszámában olvasható.
A két számjegyű inflációval és a termelői árak óriási növekedésével terhelt nehéz időszakot követően Európa-szerte több mint 8%-ot zuhantak a termelői árak, beleértve a magyar piacot is, ahol jelenleg 3%-os csökkenést láthatunk. A jelentős visszaesés fontos mutató, amit Pacek több tényezőnek tulajdonít. Először is, a kamatlábak éles emelkedése az elmúlt 18 hónapban korlátozta a globális keresletet. Ez a csökkentett kereslet viszont hozzájárult az árak csökkenéséhez. Emellett a különböző iparágakban magas készletszintek jelentősen lassították a rendeléseket, ami meghosszabbította a gyártási recessziót Európában, beleértve Magyarországot is, ahol az ipari termelés éves szinten 10%-kal csökkent.
Egy másik döntő tényező a nyersanyagárak csökkenése. A legtöbb nyersanyag, néhány kivételtől eltekintve, mint pl. a kakaó és a kávé, olcsóbb lett a 2022-es rekordokhoz képest. Ezt a tendenciát a határidős árupiacról kilépő spekulánsok vezérlik, akik értelemszerűen várják a kedvezőbb feltételeket a visszatéréshez. Az alacsonyabb szállítási költségek (amelyek a járvány alatt rendellenes mértékben megugrottak), valamint Kína zéró-COVID politikájának megszűnése szintén stabilizálta a globális ellátási láncokat, tovább csökkentve a termelői árakat.
Infláció és kamatlábak
Az inflációs ráták jelentősen csökkentek a főbb gazdaságokban. Az eurózónában az infláció 2,4%-ra esett vissza a korábbi 10% feletti szintről. Az Egyesült Államokban is hasonló csökkenés tapasztalható, a jelenlegi ráta alig haladja meg a 3%-ot. Magyarországon 3,7%-ra csökkent az infláció, ami jelentős javulás a korábbi két számjegyű adatokhoz képest.
Ez a trend kulcsfontosságú az FMCG-szektor számára, hiszen így nincs szükség folyamatos áremelésekre, amelyek az utóbbi időben már elérték a plafont a fogyasztók körében elfogadhatóság tekintetében. Emellett a jegybankok globális kamatcsökkentése (beleértve a közelmúltban Magyarországot is) várhatóan tovább élénkíti a gazdasági aktivitást. Az Európai Központi Bank várható kamatcsökkentései az év végére 3,25%-ra csökkenthetik a kamatlábakat, 2025-ben pedig további csökkentésekre kerülhet sor.
Nyugati és keleti gazdasági kilátások
Nyugat-Európa, különösen Németország, gazdasági fellendülés előtt áll. Németország növekedése a negyedik negyedévre várhatóan meghaladja az 1%-ot az alacsonyabb gáz- és áramárak, valamint a feldolgozóipari recesszió vége miatt. Ez a fellendülés előnyös lesz Magyarország számára a szoros ellátásilánc-beli kapcsolatok miatt.
Ezen túlmenően az új gázellátásba történő jelentős beruházások (beleértve az Egyesült Államok cseppfolyósítási képességeit, valamint Norvégia, Katar és Algéria kapacitásainak növekedését) olcsóbb energiaforrásokat biztosítanak az európai gyártás számára is.
Valójában szinte bárhova nézünk Nyugat-Európában, valódi fellendülés várható a következő 18 hónapban, ami igaz az egész 2025-ös évre is. Mindez pedig jó hír Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Románia, Magyarország, Szlovénia, Horvátország, Szerbia számára is, hiszen ezek olyan piacok, amelyek nagymértékben függenek attól, hogy termékeiket tovább szállítsák Nyugat-Európába vagy szerte a világon – zárta gondolatait Pacek.
A balti államok a következő 18 hónapban körülbelül 2%-os növekedéssel számolhatnak. Pacek kiemelte Közép-Ázsia erős növekedési kilátásait is, Kazahsztánban és Üzbegisztánban 4, illetve 5, Grúziában és Azerbajdzsánban pedig 5 és 2%-os növekedés várható. Megjegyezte, hogy Grúzia, bár jelenleg jól teljesít, hasonló potenciális instabilitás jeleit mutatja, mint Ukrajna 2012–2013-ban. Délkelet-Európában Szlovénia gazdasága fokozatosan javul, Horvátország közel 3%-os növekedés felé közelít, és Szerbia is körülbelül 3%-on áll, amit pozitív kilátásként értékel.
Magyarország: mérsékelt növekedés
Kelet-Európában Lengyelország – a jelentős EU-s finanszírozásnak köszönhetően – várhatóan vezető szerepet tölt majd be az elkövetkezendő időszakban növekedés tekintetében, ami erősíti a fogyasztói aktivitást és a gazdasági stabilitást. Magyarország növekedési előrejelzése szerény, de pozitív: az idei előrejelzések 2% felettiek, 2025-ben pedig 3%-ra emelkedhetnek. A magyar forint stabilitása kritikus, a jelentős leértékelés elkerülése érdekében a kamatcsökkentések körültekintő kezelése szükséges.
Magyarország devizatartalékai növekedtek, ami védőpajzsként szolgálhat egy-egy esetleges gazdasági sokkal szemben. Ez a javulás – az óvatos kamatcsökkentésekkel párosulva – elősegíti a magyar gazdaság stabilizálását, elősegítve ezzel egy üzleti növekedésre alkalmasabb környezet kialakítását az FMCG-szektorban.
Kockázatok és stratégiai megfontolások
Nenad Pacek több geopolitikai kockázatot is kiemelt előadásában, amelyek hatással lehetnek a világgazdasági forgatókönyvre. Az Egyesült Államok és Kína közötti eszkalálódó hidegháború jelentős hosszú távú kihívásokat jelent. Azok a vállalkozások, amelyek a kínai ellátási láncoktól függenek, jól teszik, ha kockázatcsökkentő stratégiákat is mérlegelnek a potenciális zavarok mérséklése érdekében.
Az izraeli–gázai konfliktus és a folyamatban lévő orosz–ukrán háború további kockázatokat jelent. Ha az előbbi a Közel-Keleten eszkalálódik, akkor az olajár nem 83 dollár lesz hordónként, mint idén májusban volt, hanem 183 dollárra lő ki – mutatott rá Pacek. További szankciók Oroszországgal szemben szintén zavarokat okozhatnak a globális kereskedelemben és gazdasági stabilitásban.
A pénzügyi piacok volatilitása szintén kritikus kockázattal bír, amit muszáj megemlíteni. A pénzügyi piacok volatilitása egy másik kritikus kockázat. A globális hitelállomány jelentős növekedése és a szabályozatlan árnyékbanki rendszerek térnyerése rendszerszintű problémákat okozhat. Pacek azonban úgy véli, hogy a központi bankok által a közelmúlt válságai során kifejlesztett gyorsreagálási mechanizmusok bizakodásra adnak okot, ami mérsékelhetik a potenciális károkat.
Most mindennél fontosabb stratégia, hogy a geopolitikai és pénzügyi kockázatok elkerülése érdekében a vállalkozásoknak diverzifikálniuk kell az ellátási láncokat, és új piacokat kell felfedezniük. A stratégiai tervezésnek tartalmaznia kell a geopolitikai konfliktusok vagy a pénzügyi piaci instabilitás okozta potenciális zavarokra vonatkozó vészhelyzeti intézkedéseket.
A magyar FMCG-szektor lehetséges stratégiái
Nenad Pacek forgatókönyve óvatosan optimista, amely egy viszonylag pozitív és kedvező gazdasági forgatókönyvre épül. A Business Meetup&Dinner keretében arra biztatta a vállalkozásokat, hogy a következő 12–18 hónapra bizalommal tervezzék meg költségvetésüket. Noha elismerte, hogy a globális események nagymértékben kiszámíthatatlanok, hangsúlyozta, hogy a magyar FMCG-szektor jó helyzetben van ahhoz, hogy – kellő stratégiai előrelátással és alkalmazkodóképességgel – jól kezelje a potenciális zavarokat, és sikereket érjen el az elkövetkezendő időszakban. //
Kapcsolódó cikkeink
Beindulnak az online előfizetéses hűségprogramok Magyarországon
Az előfizetéses hűségprogramok előnyei közül a legvonzóbb a vásárlás teljes…
Tovább olvasom >A menopauzában is segítő joghurtalternatívát dob piacra a Coconut Collab
Az új „sűrű és krémes” Protein Yog növényi eredetű, és…
Tovább olvasom >Felsőfokú borismereti képzés
Szeptembertől magyarul és angolul is elérhető borismereti és borkulturális kurzus…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >