Lassult novemberben a bérnövekedés üteme
Lassult a bruttó átlagbérek növekedése novemberben az előző év azonos időszakához képest, de a rendszeres bruttó kereseteket tekintve maradt a kedvező trend az MTI által megkérdezett elemzők szerint. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a szerdán közölt legfrissebb statisztikai adatokat kommentálva kiemelte, hogy huszonhárom hónapja folyamatos a reálbérek emelkedése.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett adatai szerint tavaly január-novemberben 2,7 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek és a családi kedvezmény nélkül számított nettó keresetek is az egy évvel korábbihoz képest.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője hangsúlyozta: novemberben átlagosan 1,1 százalékkal nőttek a bruttó átlagbérek az előző év azonos időszakához képest, ennél a korábbi hónapokban erősebb volt a dinamika. A havi rendszeres bérek növekedését tekintve viszont maradt a kedvező trend, így a lassulás várhatóan csak átmeneti.
A szakértő szerint a lassulás oka az lehet, hogy a nem havi rendszerességű kifizetések novemberben nagyon erőteljesen visszaestek, elsősorban a költségvetési szektorban dolgozóknál.
Ha a novemberi adatok csak egyszeri hatást mutatnak, és decembertől újra a megszokott 2-3 százalékkal bővülnek a bérek, akkor a kedvező trend folytatódhat, tovább emelkedhetnek a bruttó bérek, és ez erősítheti a háztartások fogyasztását – mutatott rá.
A tavaly decemberi adatoktól függően a 2014-es átlagos reálbér-növekedés akár 3 százalék is lehet, ami alátámasztja azokat a várakozásokat, hogy az idén a GDP növekedését a lakossági fogyasztás fogja segíteni – tette hozzá Ürmössy Gergely.
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában szintén rámutatott, hogy a bérnövekedés üteme lassult novemberben, de egyelőre nem jelentős a változás, és fennmaradt az a kedvező tendencia, hogy bár lassan, de tovább nőtt a versenyszférában a foglalkoztatás.
Az átlagos reálkereset 1,8 százalékkal emelkedett novemberben, ez régóta a legvisszafogottabb ütem. A január-novemberi időszakban a 2,7 százalékos bérnövekedés és a 0,2 százalékos átlagos árcsökkenés mellett 2,9 százalékos volt a reálkereset éves emelkedése – fejtette ki az elemző.
A szakember úgy látja, hogy a javuló foglalkoztatás és az emelkedő keresetek a továbbiakban is segíthetik a háztartások fogyasztásának bővülését, ugyanígy hathatnak a devizahiteles elszámolások és a lényegesen alacsonyabb üzemanyagárak is.
Ha a kilátásaikat tartósan kedvezőbbnek látják a háztartások, erősebb lehet a fogyasztás bővülése, ellenkező esetben csak óvatosabb lehet a dinamika. Utóbbira a forint gyengülése, kedvezőtlen kormányzati intézkedések, vagy a bizonytalan gazdasági kilátások adhatnak okot a háztartások egyes csoportjainál – fogalmazott kommentárjában Török Bálint.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében kiemelte, hogy huszonhárom hónapja folyamatos a reálbérek emelkedése. A közfoglalkoztatás nélkül a reálkeresetek tavalyi tizenegy havi növekedése elérte az 5 százalékot. Ezen belül a versenyszektorban 4,6, a közszférában 5,8, a nonprofit szervezeteknél pedig 6,6 százalékos reálkereset-bővülés következett be átlagosan. A közfoglalkoztatásban dolgozók reálkeresete is emelkedett 1,8 százalékkal.
A családi adókedvezmények, a növekvő bruttó és nettó bérek, a csökkenő árak, és az így tovább emelkedő reálbérek nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a háztartások anyagi helyzete megerősödjön, az élénkülő belső kereslet pedig tovább segíti a magyar gazdaság növekedését – hangsúlyozta a tárca. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >