Lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme az euróövezetben júliusban
Egy százalékra lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme az euróövezetben júliusban.
Az Európai Unió statisztikai hivatal (Eurostat) hétfőn azt közölte, hogy júliusban 1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak éves összevetésben. Júniusban még 1,3 százalék, tavaly júliusban 2,2 százalék volt ez az ütem.
A gyakran változékony energiaárakat nem számolva 1,1 százalékkal, valamint az energia- és feldolgozatlan élelmiszerek árát nem számolva is 1,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.
Az energia-, élelmiszer-, alkohol- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció éves összevetésben 0,9 százalék volt júliusban. Elemzők is 0,9 százalékot vártak a júniusi 1,1 százalékos emelkedés után.
Az Európai Unióban 1,4 százalék júliusi inflációt mutattak ki a júniusi 1,6 százalék után. Tavaly júliusban nagyobb, 2,2 százalék volt az éves áremelkedés.
A fogyasztói árak Portugáliában 0,7 százalékkal csökkentek júliusban, Cipruson 0,1 százalékkal, Olaszországba pedig 0,3 százalékkal nőttek.
A legmagasabb inflációt Romániában regisztrálták, 4,1 százalékosat, Magyarországon pedig a második legmagasabbat, 3,3 százalékosat. Lettország és Szlovákia egyaránt 3 százalékos áremelkedéssel a harmadik lett a júliusi inflációs rangsorban.
Az előző havi inflációhoz képest az éves áremelkedés mértéke júliusban az EU tizenöt tagországában csökkent, két tagországban nem változott, tizenegyben pedig emelkedett. A pénzromlás ütemének lassulása valószínűleg tovább erősíti azokat a piaci várakozásokat, hogy az Európai Központi Bank lazítja monetáris politikáját a kormányzótanács szeptemberi ülésén.
Az Európai Központi Bank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az infláció középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >Bank360: Bevezeti a kormány az automatikus inflációkövető adóemeléseket
Automatikus adóemelést vezet be több adónál is a kormány. A…
Tovább olvasom >Folyamatosak a vajlopások az áremelkedések hatására
Az orosz gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe, mivel az infláció…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >