Lassuló bővülés áprilisban: alacsonyabb fokozatba kapcsolt a feldolgozóipar
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) májusi üzleti jelentése szerint 2025 áprilisában a Beszerzési Menedzser Index (BMI) 50,2 pontra csökkent a márciusi 51,4 pontról. A szezonálisan kiigazított érték ugyan még a bővülési tartományban maradt, de messze elmarad a hosszú távú áprilisi átlagtól (51,9), és az elmúlt három év e havi értékeihez képest is gyengébb teljesítményt mutat.
Fokozatosan lassuló növekedés
A feldolgozóipari konjunktúra tavaly nyár óta fokozatos lassulást mutat, amelyet csupán a novemberi és decemberi adatok törtek meg némi élénküléssel. Az idei tavasz első hónapjában is visszafogott dinamika jellemzi a szektort, amit jól mutat, hogy az áprilisi BMI a nyolcadik legalacsonyabb e havi érték az index 1995-ös bevezetése óta.
Vegyes kép az egyes mutatókban
A részindexek többsége csökkenést mutatott, három mutató – köztük a termelési mennyiség – a zsugorodási tartományba esett. A termelési mennyiség indexe 2,5 százalékponttal csökkent, és immár az egyik legalacsonyabb áprilisi értéket jelzi 30 év távlatában. Az új rendelések indexe stagnált, de értéke továbbra is enyhe növekedést jelez.
Pozitívumként emelkedett a foglalkoztatottság indexe, amely 52,1 ponton áll – ez a legnagyobb havi növekedés a vizsgált mutatók között. A vásárolt készletek és a szállítási átfutási idő indexe enyhén nőtt, ám ez utóbbi továbbra is 50 pont alatt maradt, ami a szállítások lassulására utal.
Drágulások és hiányok az alapanyagpiacon
A beszerzési árak indexe 6,7 százalékpontos csökkenés mellett is még mindig áremelkedést jelez, de mérsékeltebb ütemben. A felmérés válaszadói áremelkedésről számoltak be például alumínium, nikkel, papír, poliészter és sárgaréz esetében, míg jelentős árcsökkenést jeleztek többek között elektronikai cikkek, étolaj, faanyag, ritkaföldfémek és tojás terén. Hiány mutatkozott bőr alapanyagból és LED-izzóból.
Külpiaci mutatók: mérsékelt eltérések
A külkereskedelmi részindexek vegyesen alakultak: az importindex 50 pont felett, az exportindex viszont alatta zárt. Az export gyengélkedése némileg ellentétes a megelőző hónapok trendjével, amikor többnyire párhuzamos mozgás volt megfigyelhető.
Mi van a számok mögött?
A mostani BMI-mutató egyértelmű jele annak, hogy a hazai feldolgozóipar – bár technikailag még bővül – jelentősen veszített lendületéből. Az index 50 pont feletti értéke ugyanakkor azt jelzi, hogy nincs szó recesszióról, de a lassulás jelei egyre határozottabbak. A piaci szereplők óvatosabbá váltak, és a változékony globális környezet, valamint a költségek kiszámíthatatlan alakulása is erőteljes hatással van a hazai vállalatok működésére.
A felmérés háttere
Az MLBKT által közzétett BMI-indexet 100 feldolgozóipari vállalat beszerzési vezetőinek havi megkérdezésével állítják össze, az amerikai Institute for Supply Management módszertana alapján. Az ötféle részmutatóból képzett összetett index a hazai ipar egyik legfontosabb konjunktúramutatója, amely elsőként jelzi a piaci hangulat változásait.
Kapcsolódó cikkeink
Kiválóság a logisztikában: átadták az MLBKT 2025-ös díjait
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) idén is…
Tovább olvasom >Enyhe visszaesést mutat a januári Beszerzési Menedzser Index
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) friss jelentése…
Tovább olvasom >Átadták a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság Kiválóság Díjait
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) évek óta…
Tovább olvasom >További cikkeink
Augusztus végéig meghosszabbítják az élelmiszerek árréscsökkentését
Nagy István agrárminiszter a saját Facebook-oldalán jelentette be, hogy a…
Tovább olvasom >Csökken a kereskedelem jövedelmezősége – érdemi forrásokat nyit meg a kormány
Május 28-án tartották a Laurel Számítástechnikai Kft. sorrendben 12. Retail…
Tovább olvasom >Szigorodnak a húskészítményekre vonatkozó szabályok – új fogalom is bekerül a rendeletbe
Újabb, a hazai élelmiszerszabályozást érintő módosítási tervezet jelent meg: az…
Tovább olvasom >