Lassul az infláció jövőre, de élelmiszer- és az energiaárak továbbra is magasak lesznek
Egyre borúlátóbban ítélik meg a globális vállalati szektor szereplői a világgazdasági kilátásokat, és különösen Európában komor a hangulat – áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics kedden ismertetett negyedik negyedévi globális felmérésében.
A ház 229 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.
Az Oxford Economics keddi beszámolója szerint az üzleti vállalkozások csaknem háromnegyedének – 54 százalékuknak valamelyest, 19 százalékuknak jelentősen – romlottak a jövő évi világgazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozásai.
A vizsgálat résztvevőinek idei előrejelzései valamelyest javultak ugyan – a vállalatok prognózisainak középértéke az előző felmérésben kimutatott 1,9 százalék helyett most 2,1 százalékos globális GDP-növekedést valószínűsít 2022-re -, de még ez is 1,5 százalékponttal alacsonyabb az Ukrajna elleni orosz invázió előtti várakozásoknál.
A jövő évi világgazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások ugyanakkor számottevő mértékben gyengültek: az Oxford Economics friss negyedéves felmérésébe bevont üzleti nagyvállalkozások előrejelzéseinek középértéke az előző vizsgálat résztvevői által várt 1,8 százalék helyett immár csak 1,4 százalékos globális növekedést valószínűsít 2023 egészére.
Ezzel együtt romlottak az inflációs várakozások is: a ház vizsgálatában részes üzleti vállalkozások átlagosan 5,6 százalékos világgazdasági szintű fogyasztói inflációt várnak 2023-ban, egy teljes százalékponttal magasabbat, mint a negyedévvel ezelőtti felmérés résztvevői.
A romló globális kondíciók miatt más nagy londoni házak is a korábbiaknál számottevően komorabb előrejelzéseket adnak a világgazdaság jövőre várt teljesítményére.
A Moody’s Investors Service szintén kedden Londonban ismertetett éves előrejelzésében közölte, hogy negatív hitelképességi kilátást adott 2023-ra a világgazdaság egészének, mivel – jóllehet az infláció várhatóan lassulásnak indul jövőre – az élelmiszer- és az energiaárak továbbra is magasak lesznek, hátráltatva a globális növekedést.
A nemzetközi hitelminősítő az idén még 3 százalékos, jövőre azonban 1,7 százalékra lassuló globális GDP-növekedéssel számol reálértéken. A Moody’s kiemeli, hogy az ukrajnai háború kezdete előtt, februárban kiadott előző prognózisa Közép- és Kelet-Európában a térségi szintű hazai össztermék átlagosan 4,5 százalékos bővülését valószínűsítette 2023-ra, most összeállított új előrejelzése szerint azonban az országcsoport GDP-növekedési átlaga 1,3 százalék lesz jövőre.
Nyugat-Európában a hitelminősítő 2023-ban átlagosan 0,4 százalékos egész éves GDP-visszaesést vár a korábbi előrejelzésében szereplő 1,9 százalékos növekedés helyett. A Moody’s összességében szintén Európában várja a legnagyobb mértékű lassulást, tekintettel az orosz fölgáz- és nyersolajszállítások csökkenésére és az ebből eredő magas energiaárakra.
A ház jövőre az amerikai gazdaságban is mindössze 0,4 százalékos egész évi GDP-bővüléssel számol.
Kapcsolódó cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >Mérsékelten nőtt az infláció októberben Csehországban
Szeptemberről októberre 0,3 százalékkal nőtt az infláció Csehországban, amely éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >