Az export lassul, az importot a gyönge belső fogyasztás fékezi

Szerző: trademagazin Dátum: 2012. 05. 09. 12:25

Márciusban a kivitel forintértéke 3,5, a behozatalé 6,7 százalékkal bővült  – közölte a KSH szerdán. Az euróban mért export 26 hónapja először csökkent éves összehasonlításban.

Idén márciusban – első becslés szerint – a kivitel értéke 2,054 milliárd forintot (7,060 millió eurót), a behozatalé 1,876 milliárd forintot (6,452 millió eurót) tett ki. A külkereskedelmi mérleg az év harmadik hónapjában 178 milliárd forint (608 millió euró) aktívumot mutatott, ami az egyenleg 48 milliárd forintos (228 millió eurós) romlását jelenti az előző év azonos időszakához képest.
A márciusi kivitel 75,9, a behozatal 71,8 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolította le Magyarország.

A külkereskedelmi mérleg 505 milliárd forint (1,719 milliárd euró) aktívumot mutatott, ez az egyenleg 73 milliárd forintos (410 millió eurós) romlását jelenti a 2011. január-márciusi aktívumhoz viszonyítva.

A márciusi visszaesés után a következő hónapokban lehet némi javulás az exportban; a külkereskedelmi mérleg többlete eddig csökkent, de az idén is jelentős maradhat kommentálták az MTI-nek nyilatkozó szakértők a külkereskedelmi forgalom első negyedévi alakulásáról kiadott  KSH-jelentést.

Már az előző hónapokban is látszott, hogy lelassult az export. A márciusi adatok szerint euróban vissza is esett, a forintban mért bővülés is elsősorban a forint gyengébb árfolyamának köszönhető – mondta Németh Dávid, az ING elemzője. (Az euróval szemben a forint 8 százalékkal volt gyengébb márciusban, mint egy évvel korábban.) Hozzátette, az import kevésbé esett vissza, de hosszú idő óta először márciusban az euróban mért behozatal is visszaesést mutatott. Németh Dávid szerint a lassuló nemzetközi gazdaság és a visszafogott hazai vásárlási kedv mindezt előre jelezte.

Az elemző úgy látja, a következő hónapokban az exportban némi javulás lehet. Németh Dávid szerint a hazai termelés bővülése segíthet, hogy a kivitel magára találjon, és ismét pozitívra váltson.

Nyeste Orsolya, az Erste elemzője közölte: a külkereskedelmi mérleg többlete elmaradt a korábban várttól, miután az export nagyobb mértékben csökkent, mint az import. A szakember szerint összességében továbbra is jelentős többletre lehet számítani. Ezzel kapcsolatban azt is kiemelte, a gyenge belső fogyasztás visszafogja az importot. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink