Lassú növekedés Európában, stagnálás Magyarországon: vegyes kép a kiskereskedelmi forgalomban
Az európai kiskereskedelmi forgalom alig észrevehető mértékben nőtt júniushoz képest, míg Magyarországon stagnálás tapasztalható – derült ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből. Az európai uniós adatok júliusban csupán 0,2 százalékos növekedést mutattak, az euróövezetben pedig mindössze 0,1 százalékkal bővült a bolti forgalom. Magyarország esetében havi szinten nem történt változás, viszont éves alapon az ország jelentős növekedést produkált.
Visszafogott növekedés Európában
Az eurózónában és az Európai Unióban júliusban az előző hónaphoz képest enyhe növekedés volt tapasztalható, ami azonban csak mérsékelt javulás a júniusi csökkenéshez képest. Júniusban az euróövezetben és az EU-ban egyaránt 0,4 százalékos visszaesést mértek a kiskereskedelmi forgalomban, így a mostani növekedés csak részben tudta korrigálni a korábbi negatív trendet.
Az európai vásárlók a hónap folyamán inkább élelmiszerekre és italokra költöttek, míg az üzemanyag iránti kereslet csökkent. Az euróövezetben az élelmiszerek, italok és dohánytermékek vásárlása 0,4 százalékkal nőtt, miközben az üzemanyagokból 1 százalékkal kevesebbet vásároltak. Az Európai Unióban még nagyobb volt az eltérés: az élelmiszerfogyasztás 0,5 százalékkal nőtt, míg az üzemanyag-forgalom 1,4 százalékkal csökkent júniushoz képest.
Vegyes kép az európai országokban
Az egyes országok kiskereskedelmi teljesítménye jelentős eltéréseket mutatott. A legnagyobb növekedést Horvátországban (2,9 százalék), Ausztriában és Szlovákiában (1,8 százalék) regisztrálták, míg Luxemburgban és Romániában jelentős visszaesés volt tapasztalható, 2,1 illetve 1,8 százalékkal csökkent a boltok forgalma.
Éves szinten is változatos képet mutatott az európai kiskereskedelmi szektor. Luxemburgban 10,3 százalékos növekedést mértek, Horvátországban 7,9, Bulgáriában pedig 6,8 százalékkal nőtt a forgalom. Ezzel szemben Belgiumban 4,4, Észtországban 3,1, Finnországban pedig 2,1 százalékkal esett vissza a kiskereskedelem volumene.
Magyarországon stagnálás havi alapon, erős növekedés éves szinten
Magyarország kiskereskedelme havi alapon nem mutatott jelentős változást: a szezonális és naptárhatásokkal korrigált adatok alapján júliusban pontosan annyi terméket vásároltak a magyarok, mint júniusban.
Éves szinten azonban Magyarország jóval erősebben teljesített az európai átlagnál. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a magyar kiskereskedelmi forgalom júliusban 3,3 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest, míg naptárhatástól megtisztítva 2,5 százalékos volt a bővülés. Ez jelentős eltérés az euróövezeti és uniós tendenciáktól, ahol az éves növekedés minimális, illetve helyenként visszaesés volt tapasztalható.
A vásárlási szokások alakulása
Az európai és magyar kiskereskedelem alakulása rávilágít arra, hogy a fogyasztók vásárlási szokásai változnak. Míg az európaiak egyre inkább az alapvető fogyasztási cikkekre, például élelmiszerekre és italokra koncentrálnak, addig az üzemanyagok iránti kereslet csökken. Ez a trend Magyarországon is megfigyelhető, ahol az élelmiszerek iránti kereslet továbbra is erős maradt, azonban a fogyasztók visszafogottak maradtak egyéb területeken.
Magyarország eredményei különösen figyelemre méltóak az európai kontextusban, ahol a legtöbb ország visszafogott növekedést mutatott, vagy akár csökkenést tapasztalt éves szinten.
Kapcsolódó cikkeink
Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >