Lanyhul a horvát ingatlanláz: új célpontokat keresnek a befektetők
Évek óta töretlenül népszerű volt a horvát tengerpart a cseh nyaralóvásárlók körében – egészen mostanáig. A jelentős drágulás és az emelkedő megélhetési költségek miatt egyre kevesebben keresnek itt ingatlant. Helyette új célpontok kerülnek előtérbe: Albánia az olcsóságával, az Egyesült Arab Emírségek pedig az exkluzivitásból tömegjelenséggé váló dubaji ingatlanpiacával csábítja a cseh befektetőket – írja a Pénzcentrum.
Véget ér a horvát ingatlanálom?
A csehek körében korábban rendkívül népszerű volt a horvát tengerparti nyaralóingatlanok vásárlása. Ennek fő oka a kedvező ár-érték arány, valamint az a lehetőség volt, hogy a szezonon kívül rövid távra is jól kiadhatóak ezek az ingatlanok. Az utóbbi időszakban azonban éles fordulat következett be.
„Húsz év után először került ki Horvátország a négy legkedveltebb célország közül” – mondta Jan Rejcha, a Rellox ingatlaniroda vezetője a novinky.cz portálnak. Rejcha szerint a horvát piac ma már nem a tömegek terepe: inkább a szelektív, válogatós vásárlók keresik fel, míg a korábban rendszeresen visszatérő vevők – köztük sok cseh – más célországok felé fordulnak.
A visszaesés mögött nemcsak a megugró ingatlanárak, hanem az általános megélhetési költségek emelkedése is áll. Rejcha úgy látja, a csehek valószínűleg már sosem fognak olyan arányban ingatlant vásárolni Horvátországban, mint korábban.
Új kedvencek: Spanyolország, Ausztria – és Albánia
A cseh vásárlók körében továbbra is népszerű Spanyolország és Ausztria, a külföldi ingatlant keresők közel fele ezekben az országokban vásárol. Ugyanakkor új célpontok is egyre több érdeklődőt vonzanak.
Az egyik ilyen feltörekvő régió Albánia. A Century 21 ingatlaniroda szerint a tengerparti albán városokban már 2000 euró alatti négyzetméteráron is találni eladó ingatlanokat – ez európai összevetésben is ritkaságszámba megy. Tomáš Jelínek, a cég igazgatója szerint az árak olyan vevők számára is elérhetővé teszik a befektetést, akik más országokban kiszorulnak a piacról.
Albánia tehát lépcső lehet azoknak, akik először szeretnének külföldön ingatlanhoz jutni – elsősorban befektetési céllal.
Dubaj: luxusból mainstream
A másik új kedvenc a Közel-Keleten keresendő: az Egyesült Arab Emírségek az utóbbi hónapokban látványosan megnövekedett érdeklődést tapasztalnak a cseh vevők körében. Dubaj és Abu-Dzabi már nemcsak a luxusra vágyó elit célpontjai.
„A cseh ügyfelek körében Dubaj a tehetős befektetők exkluzív célpontjából fokozatosan tömeges ingatlanpiaci jelenséggé vált – épp ellentétes irányban, mint Horvátország” – fogalmazott egy szakértő.
A jól szervezett ingatlanpiac, az adómentes környezet és az erős bérbeadási potenciál különösen vonzóvá teszi a térséget azok számára, akik kiadási céllal keresnek külföldi lakóingatlant.
Megváltozott fókusz – új térképen a cseh vásárlók
A cseh vásárlók ingatlanpiaci fókusza átrendeződni látszik. A korábban egyértelmű favorit Horvátország elvesztette a tömeges vonzerejét, miközben a figyelem áthelyeződött a kevésbé felkapott, de kedvező árú célországokra, illetve azokra a piacokra, amelyek az exkluzivitást és az üzleti megtérülést egyaránt kínálják.
Ez a trend egyértelműen tükrözi a nemzetközi ingatlanpiacok dinamikáját is: a rugalmas, új lehetőségekre nyitott vevők átrendezik a kontinens és a világ ingatlanbefektetési térképét.
Kapcsolódó cikkeink
Tenger, túra, távol-kelet: ezeken a nyomvonalakon mozognak a 2025-ös nyári utazási trendek
A magyar utazók idén nyáron is a bevált desztinációk felé…
Tovább olvasom >Az utazók 70%-a fizetne többet a zöld alternatíváért
A turizmus a globális szén-dioxid-kibocsátás közel 10%-áért felel, így egyre…
Tovább olvasom >Unitravel-csőd: utazás is lehet a kártérítés – de van, amit zsebből kell fizetni
Nemcsak pénzbeli kártérítést, hanem új utazási lehetőséget is választhatnak azok…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszahívja az irodába dolgozóit a Starbucks
Szigorítja a Starbucks a hibrid munkavégzés szabályait: októbertől a vállalat…
Tovább olvasom >Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >