Kutyadilemma: mi a helyzet a kutyabarát vendéglőkkel?
Lehet, hogy a filmekben a gyerek és a kutya a biztos sikert jelenti, ám a vendéglátásban ez a tétel már aligha áll. Pedig hazánkban is számtalan kutyabarát vendég töltene több időt vendéglátóhelyeken, ha kedvencét ilyenkor nem kellene otthon hagynia. A hotelszakmában ismerték fel legelőször, hogy az állatbarátok esetenként hajlandóak mélyebben is a zsebükbe nyúlni azért, hogy házi kedvenceiket magukkal vihessék. Nem véletlen, hogy nálunk is az első, médiaszempontból is jól megszervezett kutyás, vagy legalábbis induló kommunikációjában arra épített étteremnyitás a budapesti Kempinski nevéhez fűződik (Trade magazin, 2010/8–9).
Magyarországon a vendégek nagyobbik része intoleráns az állatokkal szemben a vendéglátóhelyeken – az ellenérzés oka sokszor a megfelelő ismeretek hiánya (fertőzések), vagy éppen a kutyáktól való félelem, esetleg allergia. Az ÁNTSZ viszont az állatok jelenlétét nem tiltja az éttermekben, legfeljebb a raktárakban és a konyhán. Dönt tehát az étteremtulajdonos, méghozzá feltehetően a törzsvendégköre elvárásai alapján. Egy kerthelyiségben szinte magától értetődően elfér egy „jól nevelt” kutya, sokkal inkább a zárt tér kívánja meg a koncepcionális döntést. Amit persze befolyásolhat a vendégek ezerféle véleménye.
A döntés pénztárcába vág, hiszen köztudott, hogy az állataikhoz legtöbbször érzelmileg is kötődő kutyatulajdonosok nem kicsinyeskednek, amikor kedvenceikről van szó. Ezt az is bizonyítja, hogy az állateledel, illetve hobbiállattartáshoz kapcsolódó termékek forgalmazása óriási üzlet a világban mindenhol, így nálunk is. Érdekes módon arról mégsem hallottunk soha, hogy egy étteremtulajdonos kutyaeledel-gyártóval szövetkezett volna, sokkal inkább az a megszokott, hogy a kutyás vendég – fogyasztása mellé – ajándékba kapja az eb valamiféle kényeztetését. (A dolognak persze praktikus haszna is van: az állat jóllakva, szomját oltva valószínűleg jóval nyugodtabban fekszik gazdája mellett.) Ilyen például a Kempinski már említett bq sör- és grillterasza, ahol a melegben nemcsak vizet, de ajándék jutalomfalatkát is kapnak a kutyusok. Ausztria egyes vidékein grátisz kutyamenüvel vendégelik meg a gazdáikat kísérő ebeket. A tengerentúlon ugyanezek a menük pénzbe kerülnek (persze néhány dollárba mindössze), és külön „étlapon” szerepelnek. Olvastunk olyan olasz étteremről, ahová egyenesen plakátokon invitálják a vendéget kutyájával együtt.
Az mindenképpen elmondható, hogy a vendéglátóhelyek tőlünk nyugatra engedékenyebbek ezen a téren: arrafelé gyakoribb a négylábú vendég az étteremben, sőt, nemegyszer maga a tulajdonos is házi kedvencével érkezik. Az viszont már ezekben az országokban is az extrém kategóriába tartozik – de van ilyen is –, ha a házi kedvenc egyenesen az asztalnál ehet, és az étterem külön menüt tart fenn az állatok és az emberek számára. 2010-ben feltehetően már semmin nem kell csodálkoznunk, főleg annak tudatában, hogy az állateledel-iparágban már készítenek diétás, wellness és vegetárius(!) kutyamenüket is.
Természetesen nálunk sem mindenhol kezelik ezt a kérdést túl konzervatívan. A döntésben a kutya beengedéséről a vendéglátóhelyre szerepet játszik a tulajdonos viszonya az állatokhoz. Kutyabarátságáról is „híres” például a budapesti Pierre, a belga, ahol a tulaj kutyája is rendszeresen jelen van. A Budafoki úti Libellában a pultos hozza magával gyakran kedvencét, de már korábban is beengedtek ide mindenféle méretű és fajtájú ebet. A Blaha Lujza téri Jelen bisztróban kérés nélkül is hoznak vizet a kutyának, sőt, azt is megengedik, hogy járkáljon a helyiségben, legfeljebb azt veszik zokon, ha kunyerál. Úgy hallottuk, hogy az ebbel ebédelni járók az ország legjobb éttermei közé tartozó Csalogány 28-at is hálásan szokták emlegetni.
Bár a kutyakérdés csak egy a vendéglátós számtalan stratégiai döntése közül, mostanában gyakran kerül előtérbe a téma: rendszeresen szerepel programmagazinok körképei között, és az internetes közösségi portálokon is sokan, sokszor foglalkoznak négylábú barátaik „lehetőségeivel”. Kérdés, amire a hatvanezer hazai vendéglátóhely hatvanezer féle választ adhat.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >