Kutatóintézet: csökkenhet az infláció Németországban az év második felében
Csökkenhet az infláció Németországban az év második felében a müncheni ifo gazdaságkutató intézet pénteken ismertetett felmérése szerint.
A német nyelvterület vezető gazdaságkutató intézetei közé tartozó ifo (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München) szerint az infláció lassulását jelzi előre, hogy hosszú idő óta először csökkent az áremelésre készülő vállalkozások aránya.
Az intézet úgynevezett árvárakozási indexe – amely a következő három hónapban áremelést tervező cégek arányát mutatja meg – az áprilisi 61,8 pontról 57,8 pontra csökkent májusban.
Ez ugyan még mindig a második legmagasabb érték a rendszeres felmérések kezdete, 2005 óta, „de a tendencia arra utal, hogy a havi inflációs ráta, ha nagyon lassan is, de a 7 százalék fölötti szintről 6 százalék alá süllyed az év második felében” – mondta ki Timo Wollmershäuser, az ifo konjunktúra-kutatási részlegének felelőse az intézet közleménye szerint, hozzátéve, hogy az év egészét tekintve 6 százalék körüli infláció várható.
Az árvárakozási index csökkenése majdnem minden ágazatban megfigyelhető. Az egyetlen kivétel a kiskereskedelem, ahol 75,6 pontról 77,4 pontra emelkedett az index. Az ágazaton belül leginkább az élelmiszerekkel, élvezeti cikkekkel és italokkal foglalkozó kereskedők számítanak drágulásra, körükben a mutató értéke 100 pont, vagyis minden kereskedő az árak további emelkedésével számol.
Ugyanakkor a feldolgozóiparban az áprilisi 72,6 pontról 67,4 pontra, az építőiparban 64,7 pontról 56,9 pontra, a nagykereskedelemben 79,3 pontról 68,1 pontra, a szolgáltató szektor vállalkozásainál 51,4 pontról 46,7 pontra csökkent az ágazati árvárakozási mutató.
A gazdaság egészét jellemző árvárakozási index a koronavírus-járvány első szakaszában, 2020 tavaszán rövid ideig a negatív tartományba süllyedt, vagyis többségben voltak az árak csökkenésével számoló cégek. A mutató azóta folyamatosan emelkedett, 2021 második felében már 40 pont felett volt. Az idén áprilisban regisztrált 61,8 pont minden korábbinál nagyobb érték. Erről a csúcsról fordult vissza a mutató májusban.
Az infláció a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) legutóbbi, áprilisi adatai szerint 7,4 százalékra emelkedett az előző havi 7,3 százalékról. Ez negyvenegy éve, 1981 óta a legmagasabb szint. Különösen az energiaárak emelkedtek jelentősen, ami a Destatis számításai szerint nagymértékben befolyásolja a magas inflációs rátát. Az infláció májusi alakulásáról hétfőn közölnek adatokat. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >Árstopok és gazdasági intézkedések Közép-Európában: egyre több ország védekezik az infláció ellen
Miközben Magyarországon ismét napirendre került az árstopok bevezetése, Lengyelországban az…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >Új alapokra helyezi együttműködését Magyarország és a FAO
A magyar kormány és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete…
Tovább olvasom >