Kukoricapiac: gyenge termés, növekvő bizonytalanság, átrendeződő import

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 09. 16. 11:46
🎧 Hallgasd a cikket:

A 2025-ös magyar kukoricatermés a mennyiségi és minőségi problémák miatt nem lesz elegendő a hazai felhasználás fedezésére. Az élelmiszeripar, a takarmánygyártás, az izocukor- és bioetanol-ipar egyaránt hiányra számíthat, miközben a termény egy része aflatoxin-szennyezettség miatt ki sem kerülhet emberi vagy állati fogyasztásra – írja a Telex.

A szakemberek 3–4 millió tonna közötti termést becsülnek, miközben a vetésterület évek óta csökken. A feldolgozói oldal három nagy vevő – a Pannonia Bio, a Hungrana és a Kall – már egy gyenge évben is képes felszívni szinte a teljes mennyiséget. Az alacsonyabb minőségű kukoricát csak a bioetanol-ipar tudja hasznosítani, az izocukorgyártók és takarmánykeverők szigorú határértékek mellett dolgoznak.

A piacot évek óta átpolitizált tabuk terhelik: a gazdák az ukrán importtól tartanak, a nagy felhasználók szerint viszont az árupiaci racionalitás miatt jelenleg nem érkezik ukrán kukorica Magyarországra. Lengyelország termelése eközben nő, és az EU egészét most az amerikai szállítmányok árasztják el.

Az árak 200–230 euró/tonna körül mozognak, de a kereskedés lanyha: a gazdák kivárnak, a vevők szűkülő marzsokról beszélnek. A klímaváltozás és az időjárási szélsőségek miatt a magyar kukoricatermesztés egyre inkább „orosz rulettté” válik – a szektor hosszú távú versenyképessége így a termelési módszerek átalakításától és az ellátási lánc rugalmasságától függ.

Kapcsolódó cikkeink