KSH: tovább tart az exportnövekedés
Tavaly novemberben az export euróban kifejezett értéke 5,8, az importé 5,1 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A külkereskedelmi aktívum 100 millió euróval nőtt, és 878 millió eurót tett ki – közölte második becslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az egyenleg 30 millió euróval alacsonyabb a január 9-én kiadott első becslésben közölt értéknél, amikor alacsonyabb, 4,6 százalékos importnövekedést jelentett a hivatal.
A gépek, szállítóeszközök kivitele novemberben 5,7 százalékkal nőtt az előző havi csökkenés után, a feldolgozott termékek exportnövekedési üteme 7,1 százalékosra ugrott az előző havi 0,4 százalékról. Az élelmiszerexport szintén 5,7 százalékkal haladta meg a 2015 novemberit.
Az importban 13,4 százalékos növekedést ért el az élelmiszerek behozatala, 10,8 százalékkal nőtt a feldolgozott termékeké és 6,1 százalékkal a gépek, szállítóeszközöké.
Az energiahordozók importja euróban 29,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A gázimport volumene több mint felével, a kőolajé negyedével csökkent, a villamosenergia-behozatal csaknem tizedével emelkedett – közölte a KSH.
A múlt év első tizenegy hónapjában az export 2,7, az import 1,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét, a kereskedelmi aktívum 1,464 milliárd euróval 9,422 milliárd euróra nőtt. A gépek, szállítóeszközök exportja 4,0, a feldolgozott termékeké 3,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakával összehasonlítva, míg importban 2,7, illetve 4,2 százalékos volt a növekedés üteme. Az élelmiszerkivitel 0,2, az import 5,3 százalékkal nőtt. Az energiahordozók tizenegy havi behozatala euróban 24,5, volumenben 5,3 százalékkal csökkent.
Az Európai Unió többi tagországával folytatott kereskedelemben az export 4,9, az import 6,0 százalékkal nőtt, a kereskedelmi aktívum 920 millió euró volt, a múlt év első 11 hónapjában. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >Novemberben 4,4 százalékos növekedés volt tapasztalható az élelmiszerek exportjában Ausztriában
Tavaly novemberben jóval nagyobb mértékben esett vissza az osztrák export…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >