Csökkentek a termelői agrárárak
A mezőgazdasági termékek termelői ára 13,2 százalékkal volt alacsonyabb tavaly decemberben, mint egy évvel korábban. A növényi termékek 20,1 százalékkal – ezen belül a gabonafélék 29 százalékkal – lettek olcsóbbak, míg a vágóállatok és állati termékek termelői ára gyakorlatilag stagnált, 0,1 százalékkal volt csak magasabb, mint 2012 végén – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A múlt év egészét tekintve a mezőgazdasági termelői árak 7,8 százalékkal voltak alacsonyabbal, mint az előző év átlagában, a növényi termékek felvásárlási ára 13,7 százalékkal csökkent, a vágóállatok és állati termékek ára 3,4 százalékkal nőtt.
A búza és kukorica felvásárlási ára tavaly október óta nőtt, de decemberben mindkét terméké elmaradt a 2012. decemberitől – a búza 26, a kukorica ára 33,3 százalékkal volt olcsóbb.
Az ipari növények ára 16,8 százalékkal mérséklődött a 2012. decemberihez képest, ezen belül az olajos növényeké 22,4 százalékkal csökkent.
A napraforgó felvásárlási ára a betakarítás megkezdésekor jelentősen visszaesett. Az árcsökkenés decemberben megállt, így 99 200 forintba került tonnánként – közölte a KSH.
A burgonya ára 11,9 százalékkal nőtt a 2012. decemberihez képest, a zöldségfélék ára 5,6 százalékkal emelkedett, míg a gyümölcsfélék ára a novemberi emelkedés után decemberben az egy évvel korábbi szinten állt.
A vágóállatok termelői árszintje 2013 decemberében 4,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A vágósertés termelői ára az előző hónaphoz, novemberhez képest kissé emelkedett, így a felvásárlási ára 392 forint volt kilogrammonként, miközben szeptemberben még 435 forint – ismertette a statisztikai hivatal.
A baromfi ára összességében 5,1 százalékkal marad el a 2012. decemberitől.
Az állati termékek ára 10,1 százalékkal volt magasabb 2013 decemberében, mint az előző év utolsó hónapjában. A tojás ára 10,7 százalékkal csökkent, a tej termelői ára 14,8 százalékkal nőtt. A tej felvásárlási ára május óta folyamatosan emelkedik.
A tavalyi év egészében a gabonafélék ára 19,7, az olajos növényeké 21,7 százalékkal esett vissza. A csökkenést a nagy terméssel magyarázta a KSH. Eközben a burgonya ára – az egész Európára jellemző terméscsökkenés miatt – drasztikusan, 64,4 százalékkal nőtt – közölte a KSH.
Az állatoknál és állati termékeknél a legnagyobb mértékben, 6,1 százalékkal továbbra is a vágóbaromfi ára emelkedett 2013-ban, míg leginkább a vágómarha ára csökkent, 19,9 százalékkal. A tej ára eközben 11,8 százalékkal nőtt, az étkezési tyúktojásé viszont 11,0 százalékkal mérséklődött.
Tavaly a mezőgazdasági termelés ráfordítási árai az előző évhez viszonyítva 2,1 százalékkal nőttek, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 2,2, és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 1,6 százalékos növekedéséből tevődött össze.
A folyó termelőfelhasználáson belül a takarmányárak nőttek a legnagyobb mértékben, 5,3 százalékkal. A takarmányok ára 2013 első negyedévében volt a legmagasabb, azóta fokozatosan csökkentek az árak. Az utolsó negyedévben már 16,3 százalékkal volt olcsóbb a takarmány, mint az előző év azonos időszakában.
Az október-decemberi árcsökkenés hatása más tételeknél is megfigyelhető volt, a vetőmagoknál több őszi kalászos vetőmag – búza, árpa – ára is jelentősen visszaesett, ez összességében 3,3 százalékra csökkentette az áremelkedés éves mértékét – tájékoztatott a KSH.
A mezőgazdasági felhasználású energia ára átlagosan 2,3 százalékkal maradt el az előző évitől, ezen belül az üzemanyagok ára 1,7, míg a fűtőanyagoké 3,4 százalékkal csökkent.
A műtrágyák ára a 2012. évi 10,9 százalékos emelkedést követően 2013-ban 4,1 százalékkal csökkent.
A növényvédő szerek és az állatgyógyászati készítmények árai nőttek, az előbbinél 3,0, az utóbbinál 4,9 százalékkal voltak magasabbak az árak 2013-ban, mint az azt megelőző évben.
A mezőgazdasági beruházásokon belül a mezőgazdaságigép-beruházások ára 1,4, illetve az épületberuházásoké 1,7 százalékkal emelkedett.
Az agrártermelés cserearányai a múlt év során 9,7 százalékkal romlottak, az árak éves csökkenésének és a ráfordítások drágulásának eredőjeként. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >