KSH: a szálláshelyek vendégforgalma 24 százalékkal nőtt áprilisban
A kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma 24 százalékkal nőtt áprilisban az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
A tájékoztatás szerint 2017 áprilisában a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 22 százalékkal, a belföldi vendégeké 28 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest.
A kereskedelmi szálláshelyeken az átlagos tartózkodási idő is nőtt, a folyó áron számolt bruttó árbevétel pedig 27 százalékkal emelkedett.
A szezonálisan kiigazított, vendégéjszakában mért vendégforgalom 14 százalékkal nőtt. Az adatok értékelésénél figyelembe kell venni, hogy az idén a húsvét áprilisban, míg 2016-ban márciusban volt – tette hozzá a KSH.
A külföldi vendégek száma 16 százalékkal 1,2 millióra emelkedett áprilisban az előző év azonos időszakához képest, a vendégéjszakában mért forgalom közel kétharmada Budapesten koncentrálódott, ahol 20 százalék volt a növekedés, az ország Budapesten kívüli területén 25 százalékos növekedést mértek a kereskedelmi szálláshelyek.
A belföldi vendégek száma 21 százalékkal bővült áprilisban egy év alatt, és megközelítette a 996 ezret. A vendégéjszakában mért forgalom mindegyik szállástípusban és turisztikai régióban kétszámjegyű növekedést ért el – közölte a KSH.
A szállodák szobakihasználtsága 8,4 százalékponttal, 61 százalékra nőtt áprilisban az egy évvel korábbihoz képest.
A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 27 százalékkal 36 milliárd forintra emelkedett, ezen belül a szállásdíjbevétel 33 százalékkal 22 milliárd forintra nőtt, az egyéb bevétel 25 százalékkal 7,5 milliárd forintra, a vendéglátás bevétele 14 százalékkal 6,9 milliárd forintra nőtt.
Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 35 százalékkal többet költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. Az áprilisban működő kereskedelmi szálláshelyek közel 1,5 milliárd forint értékben fogadtak el SZÉP-kártyát, ennek az összegnek 89 százaléka a szállodákhoz folyt be.
A Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyek száma 18 egységgel emelkedett, a kiadható férőhelyek száma megközelítette a 244 ezret áprilisban, ami az egy évvel korábbihoz hasonló volt.
Az idén január-áprilisban a szálláshelyek 12 százalékkal több, összesen 6,9 millió vendégéjszakát regisztráltak az előző év azonos időszakához képest.
Az év első négy hónapjában a külföldi vendégek 14 százalékkal több, 3,6 millió, a belföldi vendégek 10 százalékkal több, 3,2 millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, mint az előző év azonos időszakában.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 4,5 százalékponttal, 51,2 százalékra emelkedett az első négy hónapban az egy évvel korábbi szintnél.
A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 15 százalékkal több, 111,5 milliárd forint bruttó árbevételt értek el az idén január-áprilisban, mint az előző év azonos időszakában. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >A GVH kész beavatkozni az élelmiszerek piacán zajló folyamatokba
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és természetvédelem egy nagyberuházásban
Az idén tavasszal nyíló Le Primore Hotel & Spa nemcsak…
Tovább olvasom >Valentin-napi gasztronómiai kaland Gianni Annonival a Candy szervezésében
Egy igazán különleges desszertkészítő élményre invitálta a gasztronómia szerelmeseit a…
Tovább olvasom >Ki vagy, ha mogyorót ennél? – A nap videója
Akár a Snickers őse is lehetne az ázsiai mogyorós édesség,…
Tovább olvasom >