KSH: stagnált a mezőgazdaság kibocsátása az elmúlt évben
A mezőgazdaság termelése az állattenyésztési ágazat 1,7 százalékos növekedése és a növénytermesztési és kertészeti termékek kibocsátásának ugyanekkor csökkenése következtében 0,3 százalékkal elmaradt az előző évitől. A növénytermesztési árak 3,2 százalékos és az élőállatok és állati termékek árának 5,2 százalékos emelkedése jóvoltából a mezőgazdaság termelési értéke 3,6 százalékkal nőtt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbb kiadott második becsléséből.
A folyó termelőfelhasználás volumene 0,6 százalékkal, árai átlagosan 3,3 százalékkal emelkedtek, értéke összességében 4,0 százalékkal haladta meg az előző évit. A nagyobb ráfordítással előállított kevesebb agrártermék a mezőgazdaság termelékenységének visszaesését mutatja, ami mérsékelte a hozzáadott érték növekedését. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 1,6 százalékkal, 1138 milliárd forintra csökkent.
A gabonafélék termelési volumene 4,0 százalékkal nőtt, az árszínvonal 0,9 százalékos csökkenésével együtt a termelés értéke 3,0 százalékkal emelkedett. A kertészeti termékek 11,6 százalékos drágulása a termelés mennyiségének 3,8 százalékos csökkenése ellenére 7,4 százalékkal nagyobb termelési értéket eredményezett, a gyümölcsöknél azonban a 7,0 százalékos áremelkedés sem tudta ellensúlyozni a termelés 12,9 százalékos visszaesését, így a termelési érték 6,7 százalékkal elmaradt az előző évitől. A burgonya termelése 5,7 százalékkal, az árak 37,9 százalékkal emelkedtek, így a termelés értékben 45,8 százalékkal meghaladta az előző évit.
Az élőállatok tenyésztése az előző évi árakon számolva 1,7 százalékkal nőtt, az árak 5,2 százalékos emelkedésével együtt értékben 7,0 százalékkal haladta meg az előző évit. Az élő állatok közül a sertés kibocsátása 12, a baromfié 2,0 százalékkal nőtt, a szarvasmarháé 3,0 százalékkal csökkent.
Az állati termékek termelése az előző évi szinten stagnált tavaly, így a 0,5 százalékos áremelkedéssel azonos mértékben nőtt a termelési érték. A tojás termelési értéke 3,8 százalékkal szűkült, a tejé 3,1 százalékkal emelkedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Csökkentek a baromfiárak
Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 487,3 ezer tonna…
Tovább olvasom >Javuló tendenciák
Az MVI évente közzéteszi statisztikai helyzetjelentését a vendéglátásról. A kiadvány…
Tovább olvasom >KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >