KSH: stagnált a mezőgazdaság kibocsátása az elmúlt évben
A mezőgazdaság termelése az állattenyésztési ágazat 1,7 százalékos növekedése és a növénytermesztési és kertészeti termékek kibocsátásának ugyanekkor csökkenése következtében 0,3 százalékkal elmaradt az előző évitől. A növénytermesztési árak 3,2 százalékos és az élőállatok és állati termékek árának 5,2 százalékos emelkedése jóvoltából a mezőgazdaság termelési értéke 3,6 százalékkal nőtt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbb kiadott második becsléséből.
A folyó termelőfelhasználás volumene 0,6 százalékkal, árai átlagosan 3,3 százalékkal emelkedtek, értéke összességében 4,0 százalékkal haladta meg az előző évit. A nagyobb ráfordítással előállított kevesebb agrártermék a mezőgazdaság termelékenységének visszaesését mutatja, ami mérsékelte a hozzáadott érték növekedését. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 1,6 százalékkal, 1138 milliárd forintra csökkent.
A gabonafélék termelési volumene 4,0 százalékkal nőtt, az árszínvonal 0,9 százalékos csökkenésével együtt a termelés értéke 3,0 százalékkal emelkedett. A kertészeti termékek 11,6 százalékos drágulása a termelés mennyiségének 3,8 százalékos csökkenése ellenére 7,4 százalékkal nagyobb termelési értéket eredményezett, a gyümölcsöknél azonban a 7,0 százalékos áremelkedés sem tudta ellensúlyozni a termelés 12,9 százalékos visszaesését, így a termelési érték 6,7 százalékkal elmaradt az előző évitől. A burgonya termelése 5,7 százalékkal, az árak 37,9 százalékkal emelkedtek, így a termelés értékben 45,8 százalékkal meghaladta az előző évit.
Az élőállatok tenyésztése az előző évi árakon számolva 1,7 százalékkal nőtt, az árak 5,2 százalékos emelkedésével együtt értékben 7,0 százalékkal haladta meg az előző évit. Az élő állatok közül a sertés kibocsátása 12, a baromfié 2,0 százalékkal nőtt, a szarvasmarháé 3,0 százalékkal csökkent.
Az állati termékek termelése az előző évi szinten stagnált tavaly, így a 0,5 százalékos áremelkedéssel azonos mértékben nőtt a termelési érték. A tojás termelési értéke 3,8 százalékkal szűkült, a tejé 3,1 százalékkal emelkedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >A GVH kész beavatkozni az élelmiszerek piacán zajló folyamatokba
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló…
Tovább olvasom >További cikkeink
Valentin-nap hétvégéjének estéin a szerelmeseké lesz a McDonald’s megújult Nyugati téri étterme
A szerelmeseket várja február 14-én és 15-én péntek és szombat…
Tovább olvasom >K&H: mit mutat a fiatalok pénztárcája? Minden negyedik magyar huszonéves képtelen félretenni
Bár a fiatalok 57 százaléka rendelkezik valamekkora megtakarítással, 25 százalékuk…
Tovább olvasom >Koleszterinszint újragondolva: gyógyszer, mikroszterolok, intervall tréning
A koleszterinszint az egészség egyik csendes indikátora. Az évek során…
Tovább olvasom >