KSH: októberben lassult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése
Négy hónap élénkülés után októberben lassult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése: a felvásárlási árak átlagosan 58,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, az éves növekedési ütem 2,1 százalékponttal lassabb lett a szeptemberinél.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint a növényi termékek 56,4 százalékos éves drágulása 3,1 százalékponttal, az élő állatok és állati termékek árának 64,7 százalékos emelkedése 0,4 százalékponttal mérsékeltebb az előző havinál.
Így alakult a mezőgazdasági termékek és termények drágulása
A növényi termékek között a szeptemberihez képest 13,3 százalékponttal, 69,0 százalékra fékeződött le a gabonafélék drágulási üteme, és 6,0 százalékponttal 44,8 százalékosra lassult az ipari növények áremelkedése. A búza árának éves emelkedése 13 százalékponttal, a szeptemberi 77,7 százalékról 64,7 százalékosra lassult, a kukoricáé 84,5 százalékról októberre 71,5 százalék lett. Az ipari növények mérsékeltebb áremelkedése szélsőséges kilengések eredője, a dohány drágulása 27,8 százalékponttal 7,7 százalékra lassult, míg a cukorrépáé 88,1 százalékponttal 87,5 százalékra ugrott, mivel szeptemberben még olcsóbb volt, mint tavaly. A gyümölcsök árának 23,8 százalékos emelkedése 24,7 százalékponttal erősebb a szeptemberinél, a burgonya drágulása 21,9 százalékponttal 66,4 százalékra gyorsult. A zöldségfélék ára a szeptemberihez képest 6,2 százalékponttal gyorsult, 46,0 százalékkal lett magasabb a tavaly októberinél. Leginkább az uborka, a karfiol és a fejes saláta drágult 67,5, 66,3, illetve 57,7 százalékkal, a fejes káposzta 48,9, a paradicsom 38,1, a vöröshagyma 29,1, a sárgarépa 24,9 és a zöldbab 13,6 százalékkal került több, mint tavaly októberben.
Az élő állatok felvásárlási árának 65,3 százalékos éves emelkedése 3,9 százalékponttal mérsékeltebb a szeptemberinél
A vágósertések felvásárlási ára szeptemberben még csaknem duplája (199,7 százaléka) volt a tavalyinak, októberre „csak” 84,5 százalékkal lett magasabb, a baromfifélék drágulása viszont 4,4 százalékponttal emelkedett és átlépte a 60 százalékot (60,1 százalék). A kacsa felvásárlási ára emelkedik továbbra is legjobban: októberben már 86,2 százalékkal magasabb a tavalyinál, míg a tyúkfélék és a liba termelői ára 57,8, illetve 57,3 százalékkal emelkedett, a pulyka ára 47,4 százalékkal nőtt.A vágómarha felvásárlási áremelkedése valamivel 40 százalék alatt stagnál.
Az állati termékek drágulása 8,5 százalékponttal tovább gyorsult, az árak 64,7 százalékkal múlták felül a tavaly októberi szintet. A tojás felvásárlási ára egyetlen hónap alatt 36,8 százalékponttal szökött fel és 88,5 százalékkal lett magasabb a tavaly októberinél, a tej árának 68,6 százalékos emelkedése 3,8 százalékponttal magasabb a szeptemberinél.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >