KSH: novemberben az üzemanyag- és élelmiszerárak hajtották fel az inflációt
A fogyasztói árak novemberben 0,7 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőtti szintet, a tizenegyedik hónapban elsősorban az üzemanyag és élelmiszer árak befolyásolták az inflációt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az elemzők 4,1-4,7 százalék közötti éves áremelkedést vártak.
A KSH közlése szerint az inflációs adatot meghatározza, hogy jelentős mértékben drágultak az üzemanyagok, míg a tartós fogyasztási cikkekért továbbra is kevesebbet kellett fizetni és az átlagosnál kevésbé drágultak a szolgáltatások is.
Az élelmiszerárak egy hónap alatt 1,2 százalékkal nőttek, emellett a járműüzemanyagok egyhavi, 3,4 százalékos áremelkedése hatott az inflációra. Utóbbinál a gázolaj jövedéki adójának literenként 13 forinttal történő emelése volt a döntő tényező – mondta Minary Borbála, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor kedden újságíróknak.
Az idén az első 11 hónapban átlagosan 3,9 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
A maginfláció novemberben 0,3 százalék, 12 havi összehasonlításban 3,1 százalék volt. A nyugdíjas fogyasztó kosárra számított 12 havi áremelkedés 4,4 százalék volt, az egyhavi 0,7 százalék.
Az egyhavi 0,7 százalékos inflációs adaton belül az élelmiszerek 1,2 százalékos drágulása több összetevőből áll: a sertészsiradéknál 6,8 százalékos, az idényáras élelmiszereknél 6,5 százalékos, a sertéshúsnál 2,3, a tejnél 1,9, a baromfihúsnál 1,8 százalékos áremelkedést regisztrált a KSH. Ugyanakkor a liszt ára 2,2 százalékkal csökkent.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 1,2 százalékkal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára egy hónap alatt, amihez hozzájárult a jövedéki adó november 1-jei emelése.
Egy hónap alatt a ruházkodási cikkek árai az átlagos mértékben, 0,7 százalékkal drágultak, míg a háztartási energia 0,5 százalékkal. Eközben a szolgáltatásoknál 0,2, a tartós fogyasztási cikkeknél 0,1 százalékos áremelkedést mért a KSH.
A múlt év novemberéhez viszonyítva az élelmiszerek árai 5,1 százalékkal emelkedtek. Néhány termék ára jelentősen nőtt: a cukor 42,4 százalékkal, a margarin 24,4, a sertészsiradék 18,6, a kávé 16,4, a liszt 13,3, a tej 8,8, a kenyér 6,5 százalékkal. Az idényáras élelmiszerek, burgonya, friss zöldség, gyümölcs ára közel 11 százalékkal csökkent.
A 12 havi 4,3 százalékos inflációhoz az egyéb cikkek árai 8,6 százalékos drágulással járultak hozzá, ezen belül a járműüzemanyagok árai 21,4, a gyógyszerek, gyógyáruké 4,3 százalékkal emelkedtek. Ugyancsak átlag felett,6,3 százalékkal nőtt a háztartási energia ára, ezen belül a palackos gázé 14,7, a távfűtésé 9,1, a vezetékes gázé 5,6 százalékkal.
A ruházkodási cikkek átlagosan 3,4, a szolgáltatások 2,5 százalékkal drágultak, az utóbbin belül a csatornadíj 10 a szemétszállítás 6,4, a vízdíj 4,3 százalékkal.
A szeszes italok, dohányáruk ára átlag alatt, 1,6 százalékkal nőtt, míg a tartós fogyasztási cikkek ára 1,4 százalékkal csökkent 12 hónap alatt – közölte a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megválasztották az Év Kerékpárosbarát Szolgáltatóját
Másodjára osztotta ki a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) az…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >