KSH: novemberben 2,7 százalékos volt az éves infláció
Novemberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 2,7 százalékra lassult az októberi 3,0 százalékról. Egy hónap alatt, októberhez képest a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal mérséklődtek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az elemzők 2,9 százalékos éves áremelkedésre számítottak.
Az alacsonyabb áremelkedésben a szolgáltatások októberinél kisebb éves áremelkedése, valamint a járműüzemanyagok árcsökkenése játszotta a legnagyobb szerepet – tette hozzá a KSH.
A szolgáltatások éves áremelkedése 0,5 százalékponttal 1,9 százalékosra fékeződött le az októberihez képest. Az üzemanyagok 7,6 százalékkal lettek olcsóbbak a tavaly novemberinél és 3,2 százalékkal az októberinél.
Az üzemanyagáraknak az átfogó infláció változásában játszott szerepe magyarázza, hogy az éves maginfláció 0,1 százalékponttal 3,9 százalékosra emelkedett.
Az élelmiszerek ára 6,2 százalékkal nőtt tavaly novemberhez viszonyítva az októberi 6,5 százalék után. Az idényáras élelmiszerek ára 14,4 százalékkal emelkedett, a friss gyümölcsök 27,0 százalékkal lettek drágábbak, az októberihez képest 3,0 százalékkal csökkent az áruk. A zöldségárak egy hónap alatt 6,3 százalékkal, egy év alatt 9,1 százalékkal emelkedtek.
A tojás 7,3 százalékkal, a felvágottak 11,4 százalékkal, a liszt 10,5 százalékkal, a kenyér 7,8 százalékkal, a cukor 10,4 százalékkal, a sertészsír 9,1 százalékkal, az étolaj 11,5 százalékkal, a munkahelyi előfizetéses étkezés 9,7 százalékkal drágult tavaly novemberhez viszonyítva.
A dohánytermékek 10,1 százalékkal, a szeszes italok 3,0 százalékkal kerültek többe.
A tartós fogyasztási cikkek inflációja 0,3 százalékponttal 2,6 százalékosra lassult. Az új autók ára 11,2 százalékkal ment feljebb, és 20 százalékkal drágultak az ékszerek, míg a tv-készülékek 3,8 százalékkal, a számítógépek és telefonok 1,2 százalékkal olcsóbbak lettek.
A szolgáltatások mérsékelt áremelkedésében nagy szerepe lehetett annak, hogy az ingyenessé tett közterületi parkolás hatására – az autópályadíj, gépkocsikölcsönzés, parkolás 22,9 százalékkal lett olcsóbb egy hónap alatt és 21,0 százalékkal tavaly novemberhez képest. A postai szolgáltatások tarifái 10,2 százalékkal emelkedtek, a telefon és internet ára 1,5 százalékkal csökkent éves összehasonlításban.
Az év első tíz hónapjában a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 3,4, a nyugdíjas háztartások körében pedig 3,9 százalékkal emelkedtek – közölte a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >Törökországban némileg lassult az élelmiszerinfláció áprilisban
Törökországban 2021 decembere óta legalacsonyabbra, 37,86 százalékra lassult az éves…
Tovább olvasom >Áprilisban emelkedett kissé az euróövezeti infláció
A vártnál nagyobbnak, az előző havival megegyezőnek bizonyult az euróövezeti…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >