KSH: nőtt a kereskedelmi szálláshelyek áprilisi forgalma tavalyhoz képest
A kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 2021 áprilisában közel háromszorosa volt az egy évvel korábbinak, a járvány kitörése előtti időszakhoz, 2019 azonos hónapjához viszonyítva azonban 90,6 százalékos a visszaesés – közölte kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A beutazási korlátozások, illetve a kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó, a járvány megfékezését célzó védelmi intézkedések hatására idén áprilisban a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 86,9 százalékkal esett vissza 2019 azonos időszakához képest, a külföldi vendégéjszakák száma 93,7 százalékkal csökkent.
Tavaly áprilishoz képest a belföldi vendégek száma 21 ezerrel, a vendégéjszakáké 76 ezerrel lett nagyobb idén áprilisban. A belföldi vendégszám 43 ezer, az eltöltött vendégéjszakák száma 138 ezer volt, ami 123,2 százalékos növekedés. Az éjszakák 61 százalékát szállodákban töltötték, ahol a növekedés mértéke négyszeres volt. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a forgalom az előző év áprilisit 31, illetve 17 százalékkal múlta felül. A növekedés Budapest esetében volt a legnagyobb, közel négyszeres.
Az előző hónaphoz mérten a belföldi vendégéjszakák száma 2 ezerrel nőtt.
A külföldi vendégek száma 20 ezerrel, a vendégéjszakáké 61 ezerrel nőtt áprilisban a tavaly áprilisihoz képest, a szálláshelyekre érkezett 23 ezer vendég 79 ezer vendégéjszakát töltött el, ami 326,4 százalékos növekedés. A külföldi vendégek nagy része szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma több mint négyszeresére emelkedett 2020 áprilisához képest. A Budapest-Közép-Duna-vidék turisztikai régióban hatszoros volt a növekedés.
Áprilisban 1261 kereskedelmi szálláshely, köztük 475 szálloda és 570 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében. Az összes vendégéjszaka 63 százalékát a belföldi vendégek töltötték el a szálláshelyeken.
Az összes bruttó árbevétel folyó áron 3,1 milliárd forinttal nagyobb volt, 4,4 milliárd forintra nőtt áprilisban az előző év azonos hónapjához képest.
Idén január-áprilisban az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 81,4 százalékkal kevesebb, összesen 797 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 75,8, a külföldiek 86,8 százalékkal kevesebb (512 ezer, illetve 285 ezer) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 81,6 százalékkal csökkent éves összevetésben, és 15,5 milliárd forintot tett ki az év első négy hónapjában. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >KSH: februárban 8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nemzetközi árajánlati rendszer – átláthatóbb rendezvényszervezési piac
Nemzetközi árajánlati rendszer bevezetését javasolja a MaReSz a rendezvénypiac számára.…
Tovább olvasom >Túlturizmus Európában: vízágyús tüntetések Barcelonában, tiltások Budapesten
A rövid távú lakáskiadás, a turistahordák és az infrastruktúra túlterheltsége…
Tovább olvasom >Snackek és magassarkúk – A nap képe
A Pekingben dolgozó Yum Tang alkotásai ea magassarkú szandálok..:
Tovább olvasom >