KSH: márciusban mérséklődtek a mezőgazdasági termelői árak
Márciusban az agrártermékek termelőiár-szintje 4,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, ezen belül a növényi termékek ára 11,7 százalékkal mérséklődött, míg az élő állatoké és az állati termékeké 14,7 százalékkal nőtt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
A gabonafélék ára márciusban 14,3 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2011 azonos időszakában.
A vágóállatok termelői ára márciusban 13,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.
Az első negyedévben a mezőgazdasági termelői árak 2,3 százalékkal csökkentek, míg a mezőgazdasági termékek ráfordítási árszintje 5,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.
A KSH szerint a gabonafélék ára márciusban 14,3 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2011 azonos időszakában. A búza és a kukorica ára az előző hónaphoz mérten nem változott, így az előbbi termék ára 24,8 százalékkal az utóbbié 8,4 százalékkal csökkent a 2011 márciusihoz viszonyítva.
A kisebb mennyiségek forgalma mellett a burgonya termelői ára márciusban jelentős mértékben, 56,3 százalékkal, a zöldségeké 18,7 százalékkal csökkent az előző év harmadik hónapjához képest. A gyümölcsök árindexe márciusban 1,0 százalékkal mérséklődött.
A vágóállatok termelői ára 2010 májusától 2011 decemberéig folyamatosan nőtt, így márciusban 13,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. A vágómarha ára a törökországi export újraindulásának hatására 19,2 százalékkal nőtt 2011 márciusához viszonyítva. A vágósertés ára tavaly decemberben volt a csúcson, az elmúlt három hónapban kis mértékben, de folyamatosan csökkent, azonban így is 24,6 százalékkal magasabb volt a tavaly márciusihoz képest. A vágóbaromfi ára az elmúlt három hónapban stagnált, az előző év márciusihoz mérten 3,8 százalékkal nőtt.
Az idén márciusban az állati termékek ára 16,8 százalékkal emelkedett. A tej felvásárlási ára az előző három hónapban lényegében nem változott, literenként 93 forint volt, de még így is 8,0 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti árat. Ebben az időszakban az étkezési tojás ára – az előző hónapok trendjét követve – drasztikusan, 65,5 százalékkal emelkedett.
Az idén az első negyedévben a mezőgazdasági termelői árak 2,3 százalékkal csökkentek. Hasonlóan a havi indexek termékcsoportonkénti eltérő dinamikájához, az élő állatok és állati termékek árának 14,5 százalékos emelkedését a növényi termékek 9,3 százalékos árcsökkenése részben kompenzálta.
A KSH adatai szerint 2012 január-márciusban a mezőgazdasági termelés ráfordítási árai az előző év azonos időszakához viszonyítva 5,4 százalékkal nőttek, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 5,8, és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 2,4 százalékos növekedéséből következett.
A folyó termelőfelhasználáson belül 9,8 százalékkal nőttek az energiaárak az üzemanyagok 13,8 és a fűtőanyagok árának 3,6 százalékos emelkedésének következményeként.
A műtrágya árak 17,7 százalékkal emelkedtek 2012 első negyedévében, ezen belül az egyszerű műtrágyáké kisebb (13,5 százalék), az összetett műtrágyáké nagyobb (25,8 százalék) mértékben.
A 2011. évi 27,6 százalékos emelkedést követően a takarmányok ára 1,1 százalékkal csökkent a 2011 január-márciusi időszakhoz képest. Az egyszerű takarmányok ára 5,9 százalékkal csökkent, míg a keveréktakarmányok ára 2,1 százalékkal nőtt. Az egyszerű takarmányokon belül jelentős a gabonafélék és malomipari melléktermékek aránya, ezért ezek termelői árának hatása fokozottan érvényesül – közölte a KSH. Ezzel szemben a keveréktakarmányokat a gabona ármozgása nem befolyásolja ilyen mértékben.
A mezőgazdasági beruházásokon belül a mezőgazdaságigép-beruházások árának 2,8 százalékos és az épületberuházások árának 1,9 százalékos emelkedése figyelhető meg.
A mezőgazdasági termelőiár-index és ráfordításiár-index hányadosa az agrárolló. E mutató értéke 2012. január-márciusban 92,7 százalék, azaz 2011 azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági ráfordítási árak nagyobb mértékben emelkedtek, mint a termelői árak – áll a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >