KSH: májusban megtorpant a mezőgazdasági termelői áremelkedés gyorsulása
Májusban 45,4 százalékkal nőtt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbihoz képest – az emelkedés 0,3 százalékponttal mérsékeltebb az áprilisinál azt követően, hogy két hónap alatt, februártól áprilisig 24,9 százalékosról 45,7 százalékosra gyorsult az éves drágulás üteme – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett legfrissebb adataiból.
A növénytermesztési és kertészeti termékek átlagos felvásárlási ára 47,8 százalékkal volt magasabb a tavaly májusinál, ami 1,5 százalékponttal lassabb emelkedés az áprilisinál, miután a burgonya, a zöldségfélék és a gyümölcsök, de még az ipari növények felvásárlási árának emelkedése is lefékeződött. Ugyanakkor a gabonafélék felvásárlási ára 73,4 százalékkal múlta felül a tavaly májusit, az emelkedés 8,5 százalékponttal gyorsult. A búza májusi felvásárlási ára 69,8, a kukoricáé 74,7 százalékkal nőtt egy év alatt, ami 6,9, illetve 7,9 százalékponttal magasabb az áprilisi éves emelkedésnél.
Jelentősen, 20,3 százalékponttal csökkent a burgonya felvásárlási árának emelkedése 11,7 százalékosra. A gyümölcsök felvásárlási ára átlagosan 9,5 százalékkal alacsonyabb a tavaly májusinál és éves összevetésben október óta elmarad az egy évvel korábbitól.
A zöldségek ára átlagosan 13,2 százalékkal nőtt tavaly május óta 10,5 százalékponttal lassabban, mint áprilisban. A tavaly májusinál olcsóbb a karfiol 2,2 százalékkal, a sárgarépa 0,3 százalékkal, a zöldborsó 27,8 százalékkal. A paradicsom ára egy év alatt 31,8 százalékkal, az uborkáé 14,2 százalékkal, a fejes salátáé 11,6 százalékkal emelkedett, ám ez utóbbi, például 14,8 százalékponttal kisebb emelkedés az áprilisinál. A vöröshagyma 27,7 százalékos éves drágulása viszont 7,7 százalékponttal magasabb az áprilisinál, míg a fejes káposzta 4,0 százalékos drágulása is élénkebb.
Az ipari növények között az olajos növények ára 65,7 százalékkal nőtt tavaly május óta, 6,0 százalékponttal mérsékeltebben az áprilisi éves emelkedésnél. Ezen belül a napraforgó mag felvásárlási ára azonban 2,6 százalékponttal tovább gyorsult 67,9 százalékosra.
Az élő állatok és állati termékek áremelkedése 2,7 százalékponttal tovább élénkült 39,6 százalékosra. Az állati termékek átlagára 40,4 százalékkal lett magasabb, ami 6,8 százalékkal magasabb az áprilisinál, mivel a tej drágulása 7,2 a tojásé 5,3 százalékponttal 35,5, illetve 26,8 százalékra gyorsult.
A élő állatok felvásárlási ára átlagosan 39,1 százalékkal lett magasabb a tavaly májusinál. A vágósertések termelői árának emelkedése 2,0, a vágómarháé 9,8 százalékponttal mérséklődött április óta 38,5, illetve 36,2 százalékosra, a baromfié viszont 3,6 százalékponttal 42,9 százalékosra gyorsult. A tyúkfélék áremelkedése áprilisról májusra 2,0 százalékponttal 44,3 százalékra nőtt, de legjobban a vágópulyka drágulása gyorsult fel, 6,6 százalékponttal 32,9 százalékosra, míg a kacsák felvásárlási ára 59,0, a libáké 31,1 magasabb volt a tavaly májusinál, ami 4,2, illetve 4,1 százalékponttal több az áprilisi emelkedésnél. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >