KSH: májusban ismét nőtt a külkereskedelem volumene
Májusban – az előző két havi csökkenés után – a kivitel volumene 4,4, a behozatalé 2,8 százalékkal nőtt a bázisszinthez képest – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Euróban számolva az export három havi csökkenés után 1,9, az import két havi esést követően 2,8 százalékkal nőtt májusban az egy évvel korábbihoz mérve.
Az év első öt hónapjában a kivitel volumene 1,5, a behozatalé 0,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Euróban számolva azonban az öthavi kivitel 0,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, bár forintban 8,7 százalékkal nőtt. Az import euróban 0,5 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál, és 13,0 százalékkal nőtt forintban.
A 2012. január-májusi kivitel értéke 9.792 milliárd forint (33,08 milliárd euró), a behozatalé 8.961 milliárd forint (30,254 milliárd euró) volt.
A külkereskedelmi mérleg aktívuma 2,827 milliárd eurót tett ki, 425 millió euróval kevesebbet, mint 2011 első öt hónapjában. A májusi 701 millió eurós exporttöbblet azonban a legnagyobb szufficit tavaly szeptember óta.
A kedvezőbb májusi adatokat a KSH azzal magyarázta, hogy dinamikus bővülést mutatott a kisebb súlyú élelmiszerek, italok, dohány, illetve a nyersanyagok – ezen belül az olajos mag és olajtartalmú gyümölcs – exportja és megállt a gépek és szállítóeszközök forgalmának tavaly december óta tartó csökkenése.
Január-májusban a forint a dollárhoz képest 17,1, az euróhoz mérten 9,6 százalékkal gyengült az egy évvel korábbi árfolyamához képest. Ehhez képest az import első öthavi forintban mért árszínvonala 9,6, az exporté 7,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A cserearány 2,3 százalékkal romlott.
A gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene 4,3, illetve 2,3 százalékkal volt kevesebb, mint 2011. január-májusban, májusban azonban az export elérte, az import pedig meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet. Euróban az export 8,1, az import 4,1 százalékkal esett vissza a tavalyi első öt hónap adataitól. Az árufőcsoporton belül tavaly június óta tart a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumenének visszaesése. Öt hónap alatt a termékkör kivitele több mint negyedével maradt el az előző évitől, bár májusban már mérsékeltebb volt a csökkenés.
Ezzel szemben számottevő bővülés jellemezte az energiafejlesztő gép és berendezés kivitelét minden országcsoport vonatkozásában. Egyszámjegyű exportvolumen-növekedés volt az általános rendeltetésű ipari gép, a villamos gép, készülék és műszer valamint a közúti jármű esetében; utóbbi behozatala csaknem tizedével nőtt.
A feldolgozott termékek export- és importvolumene 8,6, illetve 4,7 százalékkal nőtt. Euróban az export 6,7, az import 1,8 százalékkal nőtt. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb súlyt képviselő gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitelének volumene több mint tizedével bővült, a behozatalé némileg meghaladta a bázisidőszaki szintet. Kétszámjegyű volt a volumennövekedés a szakmai tudományos ellenőrző műszer, és a szerves vegyi termék importjában, a gumigyártmány, és a fémtermék exportjában, valamint a vas és acél mindkét irányú forgalmában.
Az energiahordozók importvolumene 0,6 százalékkal csökkent, az árak 24,7 százalékos növekedése azonban forintban 24,0 euróban 12,8 százalékos importnövekedést okozott. Ellentétes tendencia érvényesült a két fő árucsoportnál: a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene 5,3 százalékkal bővült, míg a kőolajé közel azonos mértékben elmaradt az egy évvel ezelőtt regisztrált forgalomtól.
2012 első öt hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportjának volumene 7,3, az importé 1,2 százalékkal emelkedett. Euróban az export 8,9, az import 4,0 százalékos növekedést mutatott. Kétszámjegyű volt a bővülés az árufőcsoport kivitelének közel harmadát képviselő gabona és gabonakészítmény exportvolumenében, ezen belül is a májusi forgalom a másfélszeresére nőtt. A legnagyobb exportnövekmény a holland és a német értékesítéseknek köszönhető. A tejtermék és tojás kivitelének volumene némileg meghaladta, a behozatalé viszont nem érte el 2011 azonos időszaki szintjét. Továbbra is visszaesést regisztrált a KSH az élő állat, valamint a hús és húskészítmény kivitelében és behozatalában.
2012. január-májusában az Európai Unióba (EU) irányuló kivitel volumene 1,0 az onnan érkező behozatalé 3,0 százalékkal volt több mint 2011 azonos időszakában. Az euróban számolt export 1,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, az import 1,7 százalékkal felülmúlta azt. Külkereskedelmi aktívum az unió tagjaival szemben 773 millió euróval (109 milliárd forinttal), ezen belül a régi tagállamok vonatkozásában 680 millió euróval (129 milliárd forinttal) csökkent.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 3 százalékkal bővült, ugyanakkor az importé 5 százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőttitől. A külkereskedelmi mérleg hiánya 1 milliárd euró (303 milliárd forint) volt, 347 millió euróval (65 milliárd forinttal) kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >