KSH: májusban enyhe növekedés a kivitel és behozatal euróértékeiben

Szerző: trademagazin Dátum: 2012. 07. 09. 12:16

Májusban az euróban számított export és import csaknem azonos mértékben 1,7, illetve 1,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – jelentette hétfőn az előzetes adatok alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az euróban számolt export az előző három hónapban elmaradt az egy évvel korábbitól, az import két hónapig nem nőtt. Az export februárban 1,2, márciusban 3,1 áprilisban 4,0 százalékkal visszaesett, az import márciusban 0,6, áprilisban 3,5 százalékkal csökkent.

Miután a forint az euróhoz képest 10,0, a dollárhoz képest 23,4 százalékkal gyengült egy év alatt, forintban kétszámjegyű export és import növekedést regisztrált a KSH: az export 12,5 az import 12,7 százalékkal haladta meg a tavaly májusit.

A májusi 701 millió euró kereskedelmi többlet alig, mindössze 3 millió euróval több az egy évvel korábbinál, forintban 19 milliárddal nőtt az aktívum, 206 milliárdra.

Az év első öt hónapjában az export euróban 0,9 százalékkal csökkent, az import 0,4 százalékkal nőtt. Mivel az euró és a dollár forintárfolyama januártól májusig minden hónapban magasabb volt az idén, mint egy évvel korábban, az öthavi forgalom forintértéke az exportban 8,6, az importban 10,1 százalékos növekedést mutat.

A 2,827 milliárd euró öthavi exporttöbblet 425 millióval kisebb az egy évvel korábbinál, miután mind az öt hónapban csökkent az aktívum. Forintban az egyenleg 44 milliárddal romlott és 832 milliárd forint volt.

A májusi külkereskedelmi statisztikában már megjelent a Mercedes termelésének megindulása az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik a tavalyinál is nagyobb éves exporttöbblet is elképzelhetőnek tartanak a külkereskedelmi forgalom alakulásáról hétfőn közölt előzetes adatok alapján.

Suppan Gergely az év egészében 7,3 milliárd euró exporttöbbletre számít a tavalyi 6,89 milliárd után. Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint a külkereskedelem kedvezőbb májusi alakulása összefüggésben lehet azzal, hogy a múlt héten megjelent ipari termelési adatok is a vártál lényegesen jobbak lettek. Kedvező, hogy pozitív dinamika látható mind az exportnál, mind az importnál, ami az elmúlt hónapokban nem volt így – fűzte hozzá. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink