KSH: Magyarország gazdasági teljesítménye az uniós középmezőnyben van
A magyar gazdaság teljesítményének bővülése 2015-ben folytatódott, a bruttó hazai termék (GDP) 2015-ben 2,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ezzel a gazdasági teljesítményváltozással az uniós rangsorban a középmezőnybe tartozik – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Magyarország 2015 című pénteken megjelent kiadványában.
A globális gazdaság teljesítménye – a 2014. évi 3,4 százalékos növekedést követően – 2015-ben 3,1 százalékkal bővült az előző évhez képest, ami jelentős mértékben az ázsiai országok gazdasági teljesítményének köszönhető. A világgazdasági folyamatokat leginkább meghatározó globális szereplők közül a világ legnagyobb nemzetgazdaságának számító Kína gazdasági teljesítménye 6,9, az Egyesült Államoké 2,4, Japáné 0,5 százalékkal bővült.
A magyar GDP-t felhasználási oldalon a belső kereslet, ezen belül is elsősorban a háztartások fogyasztása húzta. Kedvezően hatott a teljesítmény alakulására a rekordtöbbletet elérő külkereskedelem is. A nemzetgazdasági beruházások volumene 0,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi magas bázishoz képest. A növekedést elsősorban a költségvetési szervek beruházásai okozták. A nagy súlyú nemzetgazdasági ágak közül a szállítás, raktározás területén 0,2 százalékkal emelkedtek, a feldolgozóiparban 6,0, az ingatlanügyletek területén 6,9 százalékkal csökkentek a beruházások.
A termelési oldalon az árutermelő ágazatok és a szolgáltató szektor teljesítménye egyaránt növekedett. A bővülés húzóereje a járműgyártás és az arra alapozó ágazatok, valamint a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás nemzetgazdasági ág volt.
Tavaly a külkereskedelmi termékforgalom volumene az exportban 7,9, az importban 7,0 százalékkal nőtt 2014-hez képest, a forgalom növekedése a kivitelben folyamatosan gyorsult az elmúlt három év során. 2015-ben a kivitel értéke 90,5 milliárd, a behozatalé 82,4 milliárd eurót tett ki. A külkereskedelem 8,1 milliárd eurós többlettel zárta az évet, az egyenleg 1,8 milliárd euróval javult 2014-hez képest. A külkereskedelmi termékforgalom egyenlege 2009 óta többletet mutat, az aktívum összege 2012-2014-ben 6-7 milliárd euró között váltakozott, 2015-ben pedig korábban nem tapasztalt nagyságú volt.
A kormányzati szektor hiánya 2015-ben 626 milliárd forint volt, ami a GDP 1,9 százalékának felelt meg. A deficit a 2014. évinél 114 milliárd forinttal,GDP-arányosan pedig 0,4 százalékponttal kevesebb volt. A hiány bruttó hazai termékhez viszonyított 2015. évi aránya az 1995-ig visszanyúló idősorban a legalacsonyabb volt. 2015 végén a kormányzati szektor adóssága – a Magyar Nemzeti Bank adata szerint – a GDP 75,3 százalékát tette ki, ez az egy évvel korábbinál 0,9 százalékponttal, a 2010. véginél pedig 5,3 százalékponttal alacsonyabb. Az adósság forintban számított értéke az elmúlt öt évben 16 százalékkal nőtt és 25,4 ezer milliárd forintot tett ki 2015 végén. A maastrichti kritérium az egyenleget illetően rendre teljesült a 2012-2015. években, az adósság viszont az utóbbi években tapasztalt szerény mértékű mérséklődés ellenére is meghaladja azt – közölte a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Masszívan lassult a belkereskedelem
Ma reggel kiskereskedelmi forgalmi adatokat tett közzé a Központi Statisztikai…
Tovább olvasom >A fiatal bika termelői ára 30 százalékkal emelkedett
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024 január–szeptemberében a szarvasmarha…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >További cikkeink
Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >Szkeptikusak a fogyasztók a vállalatok fenntarthatóságával kapcsolatban
2022 óta folyamatosan növekszik a vállalatok fenntarthatóság terén mutatott érettsége.…
Tovább olvasom >Masszívan lassult a belkereskedelem
Ma reggel kiskereskedelmi forgalmi adatokat tett közzé a Központi Statisztikai…
Tovább olvasom >