KSH: lassult májusban a kiskereskedelmi forgalom növekedése
A kiskereskedelmi forgalom volumene 4,9 százalékkal nőtt májusban az egy évvel korábbihoz képest a nyers és a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint egyaránt – jelentette szerdán a forgalomra vonatkozó második becslés alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A július 3-án közölt első becslés szerint a növekedés 5,1 százalékos volt. Áprilisban jelentősen nagyobb, 6,3 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme.
A KSH emlékeztet arra, hogy a dohánykereskedelemben és az adatszolgáltatásban beállt változások miatt a július előtti adatok nem összevethetők a tavalyiakkal. A korábban alkalmazott mintavételes adatgyűjtéssel összevethető adatok szerint a májusi forgalom 2,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ami hasonlóképpen 0,2 százalékponttal lassabb növekedés az első becslésben közöltnél.
A módszertani változás az élelmiszer-kiskereskedelem adatait érinti, amely az összehasonlítható mintavételes eljárás szerint májusban 2,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az áprilisi 2,3 százalékos növekedés után, míg az új módszertan szerint 7,5-ről 8,1 százalékra gyorsult a fogyasztás bővülése.
A nem élelmiszer termékek iránti kereslet 2,6, az üzemanyag-fogyasztás növekedése 1,5 százalékra lassult májusra az előző havi 7,0, illetve 3,8 százalékos ütemről.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 730 milliárd forint volt májusban, 40 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban – közölte a KSH.
Az országos kiskereskedelmi forgalom csaknem fele, 46,8 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 34,6 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, a fennmaradó 18,6 százaléka pedig az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.
Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom döntő hányadát, 77,6 százalékát az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés volumene 5,1 százalékkal csökkent. Az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké viszont – a dohány-kiskereskedelmet érintő jogszabályi változások miatt – 132,8 százalékkal volt több, mint 2013. májusában.
A nem élelmiszer-kiskereskedelmen belül 18,1 százalékkal növekedtek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli üzletekben, 10,7 százalékkal az iparcikk jellegű vegyes-, 6,4 százalékkal a használtcikk-, valamint 4,4 százalékkal a gyógyszer-, gyógyászati termék- és illatszerüzletekben.
Az egy évvel korábbinál 3,2 százalékkal kisebb volumenű volt a forgalom a bútor-, a műszakicikk-, és 8,0 százalékkal a könyv-, a számítástechnika-, és az egyéb iparcikküzletekben.
A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott, 33,7 százalékot ért el a bővülés az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelemben.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai májusban 6,9 százalékkal csökkentek.
Az év első öt hónapjában a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 6,5, a korábbi mintavételes módszertan szerint 4,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >