KSH: lassult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése
A zöldségek, a gyümölcsök és a burgonya áremelkedésének jelentős lefékeződésének köszönhetően a júliusi 8,1 százalékosról augusztusban 4,2 százalékra lassult a mezőgazdasági termelői árak éves növekedési üteme – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken megjelent legfrissebb adataiból. Az élőállatok és állati termékek áremelkedése az előző négy hónaphoz hasonló magas szinten maradt.
A növénytermesztési és kertészeti termékek ára átlagosan 1,5 százalékkal volt magasabb, mint tavaly augusztusban az előző havi 7,6 százalékos emelkedést követően. Az év eleji 13 százalék körüli szintről tavaly március óta a legkisebb áremelkedés következett be.
A zöldségek éves drágulása a júliusi 27,6 százalékról 9,8 százalékosra szelídült. A karfiol ára, például, júliusban 36,5, augusztusban 26,6 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, a vöröshagyma áremelkedése 54,7 százalékosról 28,0 százalékosra, az uborkáé 21,7 százalékosról 6,0 százalékosra, a zöldbabé 25,3 százalékosról 3,7 százalékra, a fejeskáposztáé 7,5 százalékosról 0,2 százalékosra mérséklődött. A paradicsom áremelkedése viszont 31,8 százalékosról 36,3 százalékra gyorsult.
A burgonya áremelkedése 29,7 százalékról 14,1 százalékosra lassult.
A gyümölcsök 3,6 százalékkal olcsóbbak lettek az egy évvel korábbihoz képest, míg az előző hónapban még 17 százalékos drágulást jelzett a KSH. Az alma ára 9,8 százalékkal meghaladta a tavaly augusztusit, bár júliusban még 17,9 százalékkal olcsóbb volt, mint egy éve. A körte áremelkedése a júliusi 42,1 százalékról 31,2 százalékosra lassult, az őszibarack júliusban is 14,1 százalékkal olcsóbb volt, augusztusban pedig 27,8 százalékkal kevesebbet kellet fizetni érte, mint egy éve. A meggyfélék drágulása 90,3 százalékosról augusztusra 54,6 százalékosra esett, a szőlő júliusban 148,1 százalékkal, augusztusban csak 5,1 százalékkal volt drágább, mint tavaly.
A gabonafélék ára átlagosan a tavaly augusztusihoz hasonló szinten állt: a búza ára 1,0 százalékkal magasabb, a kukoricáé 1,1 százalékkal alacsonyabb volt, mint tavaly augusztusban.
Az élő állatok felvásárlási ára negyedik hónapja kétszámjegyű emelkedést mutat, augusztusban 11,6 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit.
A vágósertések ára 25,4 százaléka nőtt tavaly augusztus óta , de már júliusban is 24,1 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál, míg a vágómarha ára továbbra sem éri el a tavalyi szintet, augusztusban 2,1 százalékkal volt olcsóbb. A baromfi ára 1,5 százalékkal emelkedett tavaly augusztus óta. Az állati termékek közül a tej felvásárlási ára 6,1 százalékkal nőtt, a tojás viszont 4,0 százalékkal olcsóbb lett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >