KSH: lassult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése
Árnyalatnyit lassult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése februárban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteki jelentéséből.
A mezőgazdasági termelői árak 17,0 százalékkal emelkedtek februárban az egy évvel korábbiakhoz képest, a januári 18,1 százalékos drágulás után.
A növényi termékek áremelkedése 22,9 százalékosra lassult a januári 24,2 százalékról, az állati termékek termelői ára 6,5 százalékkal volt magasabb a tavaly februárinál, a januári 7,4 százalékos növekedés után.
A gabonafélék ára 30,3 százalékkal haladta meg a tavaly februárit. A búza és a kukorica ára lényegében a tavaly decemberi szinten volt, így a búza 67 800, a kukorica 63 200 forintba került tonnánként – közölte a KSH.
A burgonya árindexe a tavaly igen alacsony, az egy évvel korábbinál 58,5 százalékkal olcsóbb árak miatt 108,1 százalékos árnövekedést mutatott februárban, ám két év alatt összességében még mindig 14,6 százalékos mérséklődés mutatható ki – emelte ki a KSH.
Az ipari növények ára 21,0 százalékkal nőtt az előző év februárjához mérten, ezen belül az olajos növények ára 20,7 százalékkal lett magasabb. A napraforgó ára a 23,2 százalékos növekedés következtében rekordmagasságba emelkedett, csak 100 forinttal maradt el a tonnánkénti 140 000 forintos ártól – mutat rá a statisztikai hivatal.
A zöldségfélék ára 3,4 százalékkal emelkedett, a gyümölcsöké viszont 4,4 százalékkal csökkent februárban.
A vágóállatok termelői árszintje 8,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágómarhánál 10,0, a baromfinál 12,9 százalékos volt az árnövekedés. A vágósertés termelői árának növekedése 4,6 százalékos volt idén februárban, a tavalyi 25,4 százalék után. Így februárban a vágósertés felvásárlási ára 392 forint volt kilogrammonként, közölte a KSH.
Az állati termékek ára 2,0 százalékkal emelkedett az év második hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A tej felvásárlási ára tartja tavaly decemberi szintjét, 95 forintba került literenként, 2012 februárjához képest termelői árszintje 2,3 százalékkal nőtt. A tojás termelői ára 1,6 százalékkal csökkent tavaly februárhoz viszonyítva, amikor 9,2 százalékkal drágult.
Az év első két hónapjában a mezőgazdasági termelői árak 17,8 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához mérten. Ugyanez az index 2012 első két hónapjában 1,2 százalékos csökkenést mutatott.
Tresó István, a K and H agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője szerint a csökkenés várhatóan megáll a jelenlegi szinten, és egészen addig nem változik érdemben, amíg az idei évre nem lesznek hiteles termésbecslések.
A csökkenés főként a búza és a kukorica árában szembetűnő, ugyanis a két termény tonnánkénti ára a februári szinteknél már jóval magasabban, 72 ezer forint körüli értéken is volt.
Tresó István megjegyezte: az elmúlt hetek kedvezőtlen időjárása miatt még nincs behozhatatlan késés a tavaszi mezőgazdasági munkálatokban, és a következő hetekben elvégzett munkák függvényében lehet kiadni az idei évre vonatkozó termésbecslést, ami módosíthatja a jelenlegi árszinteket.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken tette közzé, hogy a mezőgazdasági termelői árak 17,0 százalékkal emelkedtek februárban az egy évvel korábbiakhoz képest a januári 18,1 százalékos drágulás után. A növényi termékek áremelkedése 22,9 százalékosra lassult a januári 24,2 százalékról, az állati termékek termelői ára 6,5 százalékkal volt magasabb a tavaly februárinál, a januári 7,4 százalékos növekedés után. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >Gyors, egyszerű, hatékony innovációiért díjat kapott a K&H
Idén harmadik alkalommal, összesen tíz kategóriában díjazta a Visa a…
Tovább olvasom >