KSH: kedvezőbb kiskereskedelmi adatok a második becslésben
Júniusban a korábban közöltnél nagyobb mértékben, 4,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított és a nyers adatok szerint egyaránt az egy évvel korábbihoz képest – jelentette második becslése alapján a KSH. Összehasonlítható adatok szerint a növekedés 1,6 százalékos volt.
Mindkét adat jobb az augusztus 5-én kiadott első becslésben közölteknél, akkor a kiskereskedelmi forgalom évi 3,8, illetve az összehasonlítható mintavételes adatok szerint 1,3 százalékos növekedését jelentette júniusról a KSH.
Az első fél évben – összehasonlítható adatok szerint – 3,8, a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 3,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Az adatismertetés után az MTI-nek megküldött kommentárjában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelte, hogy a kiskereskedelmi forgalom felívelő trendje a GDP alakulásában is visszatükröződik.
A KSH ezúttal is emlékeztetett arra, hogy 2013. július 1-jétől átalakult a dohánytermékek kiskereskedelmének szerkezete és egyidejűleg változás következett be a kiskereskedelmi adatok forrásában is. Azóta rendelkezésre állnak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. teljes körű adatai, ezért 2014 első hat hónapjának kiskereskedelmi adatai nem összehasonlíthatóak 2013 első hat hónapjával.
A módszertani változás az élelmiszerforgalom adatait érinti.
Az összehasonlíthatóság érdekében a korábbi mintavételes adatgyűjtés szerint az élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelemben 0,8 százalékkal haladta meg a forgalom a tavaly júniusit, míg az első fél évben 2,6 százalékos volt a növekedés. A dohánykereskedelem átalakulásával mért adatok 6,2 százalékos júniusi és 7,8 százalékos féléves növekedést mutatnak.
Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom döntő hányadát (77,9 százalékát) az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés volumene 6,3 százalékkal csökkent, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké – a dohány-kiskereskedelmet érintő jogszabályi változások miatt – 123,8 százalékkal volt több, mint 2013. júniusában.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene júniusban 1,1 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Növekedtek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli- (18,6 százalék), a használtcikk- (9,0 százalék), az iparcikk jellegű vegyes- (5,2 százalék), valamint az illatszerüzletekben (5,1 százalék). A forgalom az előző évinél kisebb volumenű volt a bútor-, műszakicikk- (5,7 százalék) és a könyv-, számítástechnikai, egyéb iparcikküzletekben (8,5 százalék).
A KSH felhívta a figyelmet arra is, hogy a múlt év közepétől a bevallott forgalom is megnőtt(„kifehéredett”) az online pénztárgéprendszer hatására.
Közleményében az NGM arra hívta fel a figyelmet, hogy a GDP-ben a háztartások fogyasztási kiadása 2013 eleje óta negyedévről-negyedévre emelkedést mutat. A belső fogyasztás folytatódó növekedését támasztja alá többek között a gazdasági növekedés fokozatos gyorsulása is, ami a jövedelmek bővülésén keresztül a háztartások jövőbeli fogyasztási kiadásainak és ezzel a kiskereskedelmi forgalomnak az emelkedését egyaránt maga után vonja. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >