KSH: tovább gyorsult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése
Júniusban a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 10,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A növénytermesztési és kertészeti termékek éves áremelkedése a májusi 3,5 százalékról 10,6 százalékra ugrott, az élőállatok és állati termékeké 10,8 százalékról alig észrevehetően 10,1 százalékra változott – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján kedden megjelent adatokból.
A növények áremelkedésének felgyorsulásához alapvetően a gabonafélék, az ipari növények és a gyümölcsök drágulása járult hozzá, de a zöldségfélék éves áremelkedése is magasabb volt a májusinál. A burgonya 25,8 százalékos éves drágulása júniusban viszont jelentősen elmaradt a májusi 76,0 százalékos mértéktől.
A gabonafélék termelői ára átlagosan 6,5 százalékkal volt magasabb júniusban, mint egy évvel azelőtt, míg májusban csak 0,8 százalékos volt az emelkedés mértéke. A búza 20,8 százalékkal került többe, mint egy éve, a kukorica 4,2 százalékkal volt olcsóbb a tavaly júniusi áránál, míg májusban 13,0 százalékkal esett az ára éves összevetésben.
A zöldségfélék felvásárlási ára 17,6 százalékkal nőtt tavaly júniushoz mérve. Legjobban a vöröshagyma drágult, 74,8 százalékkal, 39,0 százalékkal a zöldbab, 16,7 százalékkal drágult a paradicsom, 4,9 százalékkal az uborka, és 16,4 százalékkal a fejes saláta. A tavaly júniusi áránál alig 2,5 százalékkal olcsóbb lett a sárgarépa és 1,1 százalékkal a karfiol.
A gyümölcsök ára átlagosan 28,5 százalékkal emelkedett egy év alatt. Az alma 36,7 százalékkal olcsóbb, a körte 14,8 százalékkal drágább lett, az őszibarackért átlagosan 7,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, a szilva és a ringló felvásárlási ára a KSH szerint a tavalyi júniusinak a felét sem érte el, a meggyfélék viszont 70,4 százalékkal drágultak.
Az élő állatok felvásárlási ára 12,3 százalékkal emelkedett, a vágósertés ára 25,6 százalékkal ment feljebb a tavaly júniusinál a vágómarha 3,4 százalékkal drágult, a baromfi 2,4 százalékkal került többe. A tej felvásárlási ára 7,0 százalékkal emelkedett, a tyúktojás ára 1,3 százalékkal nőtt – derül ki a KSH adataiból. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >Fagylalt-komp és balatoni ízek csatája – jön a Balaton Fagyija választás
Május 9-én nemcsak a Tihany és Szántód közötti kompjárat indul…
Tovább olvasom >