KSH: júniusban ismét nőtt az idegenforgalom
Júniusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 1,4 százalékkal csökkent, míg a belföldi vendégeké 4,3 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, így a teljes forgalom 1,5 százalékkal haladta meg a tavaly júniusit, a májusi 1,0 százalékos növekedés után – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 2,9 százalékkal nőtt, és elérte a 35,9 milliárd forintot. Ezen belül a szállásdíjbevétel 4,2 százalékkal, 21,570 milliárd forintra emelkedett, a vendéglátás bevétele 0,7 százalékkal csökkent és 7,209 milliárd forint volt, az egyéb bevételek 2,7 százalékkal, 7,087 milliárd forintra emelkedtek.
A szállodák szobakihasználtsága 1,0 százalékponttal, 58,5 százalékra nőtt a tavaly júniusihoz képest.
Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok a kereskedelmi szálláshelyeken 0,5 százalékkal kevesebbet, 1,488 milliárd forintot költöttek júniusban. Az első fél évben viszont 6,9 százalékkal nőtt a SZÉP-kártya felhasználási értéke a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek összesen 7,469 milliárd forintot költöttek.
A kiadható szobákra jutó átlagos szobaár bevétel (REVPAR) júniusban 10 ezer 728 forint, az egy szobára jutó teljes bevétel (TREVPAR) 17 ezer 839 forint volt, 4,7, illetve 2,9 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Január-júniusban a szálláshelyek 4,5 százalékkal több, 10 millió 979 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 3,4 százalékkal, a belföldi vendégek 5,6 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken az első fél évben az előző év azonos időszakához képest.
Az első fél évben a kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 6,6 százalékkal nagyobb, 168,5 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. Ebből a szállásdíj 96,094 milliárd forint volt, 8,4 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakban, a vendéglátásból származó bevétel 1,7 százalékkal, 35,756 milliárdra nőtt, az egyéb bevételek 6,7 százalékkal, 36,604 milliárd forintra emelkedtek.
Júniusban a legjelentősebb küldő országok közül az Egyesült Királyságból, Csehországból és az Egyesült Államokból érkező vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 8,5, 13 és 3,9 százalékkal emelkedett, a német turisták viszont 11, a lengyelek 16, az osztrákok és az oroszok pedig egyformán 15 százalékkal rövidebb ideig maradtak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Optimista tervekkel vág neki 2025-nek a DIEGO
Erősödő árérzékenység, kiszámíthatatlan szabályozási környezet és új vásárlói szokások –…
Tovább olvasom >Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Ma is megbéníthatja az európai turizmust egy vulkán?
Tizenöt évvel az izlandi Eyjafjallajökull vulkán 2010-es kitörése után, amely…
Tovább olvasom >Nemzetközi árajánlati rendszer – átláthatóbb rendezvényszervezési piac
Nemzetközi árajánlati rendszer bevezetését javasolja a MaReSz a rendezvénypiac számára.…
Tovább olvasom >Túlturizmus Európában: vízágyús tüntetések Barcelonában, tiltások Budapesten
A rövid távú lakáskiadás, a turistahordák és az infrastruktúra túlterheltsége…
Tovább olvasom >