KSH: júniusban egymilliárd euró felett volt az exporttöbblet
Júniusban az export euróban számolt értéke 9,1 százalékkal az importé 8,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a külkereskedelmi áruforgalom többlete 1,024 milliárd euró volt, 165 millió euróval több a tavaly júniusinál – jelentette második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az augusztus 9-én kiadott első becslésben 47 millió euróval magasabb 1,071 millió euró júniusi mérlegtöbbletet jelentett a KSH.
Az első fél évben az export 4,8 százalékkal, az import 6,2 százalékkal nőtt tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, az exporttöbblet 398 millió euróval csökkent, és 4,220 milliárd eurót tett ki.
Júniusban a gépek, szállítóeszközök exportja 10,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a májusi 3,6 százalékos csökkenés után.
A közúti járművek exportjának kismértékű növekedését a személygépkocsik és azok alkatrészeinek forgalma eredményezte. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek exportja közel ötödével emelkedett az autóvezetést segítő radarkészülékek kivitele jóvoltából – közölte a KSH.
A feldolgozott termékek exportja 9,2 százalékkal nőtt. A gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek kivitele több mint negyedével, a műanyag-alapanyagok exportja közel tizedével emelkedett – emelte ki a jelentés.
Az élelmiszerek exportja negyedik hónapja csökkent éves összehasonlításban, a májusi 8,6 százalékos zuhanás után júniusban 1,0 százalékos volt a csökkenés. A gabona és gabonakészítmények exportja harmadával esett vissza. Az ital és dohány exportja közel harmadával nőtt.
Importban a gépek és szállítóeszközök behozatala 6,5 százalékkal emelkedett. Az energiafejlesztő gépek és berendezések importja viszont tizedével esett vissza. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek importja kismértékben emelkedett főképp a mobiltelefonok behozatala miatt. A villamos gépek, készülékek és műszerek behozatala több mint tizedével bővült.
A feldolgozott termékek importjának 7,7 százalékos növekedésén belül a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek behozatala több mint harmadával növekedett – jelezte a KSH.
Az élelmiszerimport 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az energia hordozók behozatala euróban számolva 25,6 százalékkal, változatlan áron viszont 4,0 százalékkal nőtt tavaly júniushoz képest. A behozott kőolaj és kőolajtermékek mennyisége több mint tizedével csökkent, a természetes és mesterséges gáz importja közel tizedével nőtt, a villamosenergia behozatalában minimális növekedés mutatkozott – közölte a KSH.
Pénteken kiadott jelentésében a KSH felülvizsgálta a tavalyi év adatait, ennek eredményeként az export értéke március 2-án közzétett második becsléshez képest 99 millió euróval az importé 104 millió euróval nagyobb, ennek megfelelően az aktívum 5 millió euróval alacsonyabb lett. Ezzel az export értéke 100,680 milliárd euróra, az importé 92,602 milliárd euróra nőtt, a végleges exporttöbblet 8,078 milliárd eurót tett ki. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A magyar e-kereskedelmi forgalom növekedését már az import hajtja
2024-ben a teljes magyar e-kereskedelmi piac a PwC Q1-Q3 közötti…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 5,3 százalékkal mérséklődött 2024 decemberében
Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kamatkedvezmény a zöldhitelre
Még kedvezőbb lesz a népszerű lakáscélú zöldhitel a K&H-nál. A legnépszerűbb…
Tovább olvasom >Friss felmérés: A visszautasítástól való félelem bénítja a vállalkozásokat
Egy friss felmérés szerint a vállalkozások 33 százaléka a visszautasítástól…
Tovább olvasom >Jelentősen nőtt az Alibaba negyedéves nyeresége
Az Alibaba Group Holding kínai e-kereskedelmi óriás adózott eredménye jelentősen…
Tovább olvasom >