KSH: júniusban 581 millió euró volt a külkereskedelmi többlet
Az idén júniusban a kivitel értéke 6,7 milliárd eurót (1978 milliárd forintot), a behozatalé 6,1 milliárdot (1805 milliárd forintot) tett ki, a külkereskedelmi mérleg egyenlege 581 millió euró (172 milliárd forint) volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes adatok alapján hétfőn.
Az adatok lényegében megegyeznek az előzetesen közölt számokkal.
Júniusban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 2,9 százalékkal csökkent, a behozatalé 1,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.
Az év első hat hónapjában a kivitel volumene 1,9, a behozatalé 3,2 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az első negyedéves forgalom csaknem változatlan volt, a másodikban egyszámjegyű növekedést regisztrált a KSH 2012 azonos időszakához viszonyítva.
A kivitel értéke 40,4 milliárd euró (11 948 milliárd forint), a behozatalé 36,9 milliárd euró (10 901 milliárd forint) volt január-júniusban. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 3,5 milliárd eurót (1046 milliárd forintot) tett ki, 123 millió euróval (19 milliárd forinttal) kevesebbet, mint egy évvel ezelőtt.
Az év első félévében a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához viszonyítva az importban 1,9, az exportban pedig 0,9 százalékkal csökkent, a cserearány 1,0 százalékkal javult. Az euró forinthoz viszonyított árfolyama 0,2 százalékkal emelkedett, míg a dolláré 1,0 százalékkal csökkent – közölte a KSH.
A kivitel és behozatal mintegy felét adó gépek és szállítóeszközök export- és importvolumene – jellemzően a második negyedéves élénkülésnek köszönhetően – 2,5, illetve 2,6 százalékkal bővült 2012 első félévéhez képest. Az árufőcsoporton belül a közúti jármű mindkét irányú forgalma jelentősen bővült, a behozatalban a gépjárműalkatrész, a kivitelben a személygépkocsi és más gépjármű kereskedelme játszott számottevő szerepet.
Dinamikusabban növekedett a feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene, 6,1, illetve 5,5 százalékkal.
Gyorsuló ütemű bővülés jellemezte a műanyag-alapanyag, valamint a gumigyártmány kereskedelmét is. A gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitele átlag körüli, a szerves vegyi terméké azt meghaladó mértékben nőtt, ugyanakkor mindkét termékkör behozatala elmaradt az előző év azonos időszakától.
Az energiahordozók behozatalának volumene 3,7 százalékkal haladta meg az előző év első hat hónapjának szintjét. A kőolaj és kőolajtermék importvolumene csaknem tizedével emelkedett, a forintárak hasonló mértékű csökkenése mellett. A természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene a júniusi nagyobb beszerzés ellenére a bázisszint alatt maradt.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 8,2, az importé 3,8 százalékkal csökkent 2012 első hat hónapjához képest. A kivitel volumenének csökkenése az időszak második felére felerősödött, ami nagyrészt a gabona és gabonakészítmény exportjának jelentős visszaesésével függ össze – közölte a statisztikai hivatal. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >