Az inflációs átlag fölött emelkedtek az élelmiszerárak
A májusi 1,8 százalékról 1,9 százalékra gyorsult júniusban a fogyasztói árak éves drágulási üteme; májushoz képest 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az éves árváltozás üteme megfelel az elemzői várakozásoknak. A KSH közleményében kiemelte: továbbra is a háztartási energiaárak jelentős mérséklése miatt alacsony az infláció éves üteme. A tartós fogyasztási cikkek körében szintén árcsökkenés történt, miközben a szeszes italok, dohányáruk, élelmiszerárak és a szolgáltatások drágultak egy év alatt.
Mináry Borbála, a KSH statisztikusa szerint júniusban nem változtak jelentősen az árak: a szolgáltatások és az élelmiszerárak ilyenkor jellemző szezonális emelkedését lehetett megfigyelni.
A KSH csütörtökön ismertetett adatai szerint az Európai Unió módszertana szerint számított harmonizált fogyasztóiár-index évi 2,0 százalék volt júniusban. A szezonálisan kiigazított maginfláció 3,0 százalékra csökkent a májusi 3,2 százalékról, míg havi összevetésben változatlanul 0,2 százalékot tett ki. A nyugdíjas fogyasztóiár-index 1,8 százalék volt.
Mináry Borbála a kilátásokat illetően jelezte, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték emelése augusztustól lép életbe, és ennek inflációs hatása attól függ, hogy a pénzügyi szolgáltatók mennyire hárítják át a fogyasztókra a megemelt illetéket. A víz-, csatorna-, szemét- és kéményseprés-szolgáltatások ára július elsejétől csökken, és ez – a számlázás késleltetett mivolta miatt – 1-2 hónap után épülhet be a fogyasztóiár-indexbe.
Júniusban, az egy évvel korábbihoz képest a háztartási energiaárak 8,7 százalékkal voltak alacsonyabbak: a vezetékes gáz és az áram 10 százalékkal olcsóbb volt, de a szén és a tüzifa ára 4,5 százalékkal emelkedett. Az üzemanyagárak 2,4 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól.
Az élelmiszerárak az átlagosnál nagyobb mértékben, 4,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt az idényáras élelmiszerek (21,3 százalék) és a liszt (12,7 százalék) ára. A burgonya 72,2 százalékkal volt drágább, mint egy éve, a gyümölcs 11,3, a zöldségfélék 21,8 százalékkal drágultak. A tojás 11,7, a cukor 4,9 százalékkal lett olcsóbb. A dohányáruk 13,7 százalékkal drágultak.
A szolgáltatások szintén átlag felett, 4,0 százalékkal drágultak, a szemétszállítás 7,6 százalékkal került többe, a helyi tömegközlekedés 5,3, a postai szolgáltatás 5,6 százalékkal drágult, az üdélési szolgáltatások ára viszont gyakorlatilag nem változott a KSH adatai szerint.
A tartós fogyasztási cikkek 1,7 százalékkal kerültek kevesebbe, a ruházati cikkek árszintje a tavaly júniusi szinten maradt.
Havi szinten az élelmiszerárak 0,3 százalékkal emelkedtek az idényáras élelmiszerek 4,5 százalékos növekedése miatt, ezen belül a gyümölcsárak 17,6 százalékkal szöktek fel. A legnagyobb mértékben, 0,5 százalékkal a szolgáltatások drágultak: az üdülési szolgáltatásokért 2,5 százalékkal, a külföldiekért 4,9 százalékkal kellett többet fizetni, mint májusban. A járműüzemanyagok 0,8 százalékkal emelkedtek.
Májusban az 1,8 százalékos magyar éves infláció kissé magasabb volt az EU – előzetes számítások szerinti – 1,6 százalékos árdrágulásánál. Az egységes piacon belül a legmagasabb éves infláció májusban Romániában (4,4 százalék) és Észtországban (3,6 százalék) volt. Görögországban 0,3 százalékkal, míg Lettországban 0,2 százalékkal csökkentek az árak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >A versenyfenyegetettséget elemzi a dunnhumby és a Placer.ai új AI-alapú eszköze
Új AI-eszközt alkotott a dunnhumby és a Placer.ai, amely képes a…
Tovább olvasom >