KSH: júliusban 8,2 százalékkal nőtt a szálláshelyek forgalma
Júliusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,2 százalékkal, míg a belföldi vendégek által eltöltött éjszakáké 9,8 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Így a teljes forgalom 8,2 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit, a júniusi 1,5 százalékos növekedés után – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 9,6 százalékkal nőtt, és elérte a 47,7 milliárd forintot. Ezen belül a szállásdíjbevétel 11,5 százalékkal 30,8 milliárd forintra emelkedett, a vendéglátás bevétele 4,2 százalékkal 7,9 milliárd forintra nőtt, az egyéb bevételek 8,0 százalékkal, 8,9 milliárd forintra emelkedtek.
A szállodák szobakihasználtsága 2,8 százalékponttal, 68,8 százalékra nőtt a tavaly júliusihoz képest, míg az első hét hónapban 1,7 százalékponttal 53,5 százalékra nőtt.
Júliusban 5,7 százalékkal több, 646 ezer külföldi vendég töltött el 6,2 százalékkal több, 1 millió 849 ezer vendégéjszakát. A külföldivendég-éjszakák száma a kilenc turisztikai régióból nyolcban nőtt.
A legjelentősebb küldő országok mindegyikében nőtt a vendégéjszakában mért vendégforgalom: a bővülés mértéke Csehország, valamint Szlovákia esetében jelentős, 27, illetve 29 százalék, Németország, Lengyelország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok esetében pedig 4,1-5,6 százalék közötti volt.
A belföldi vendégek száma 11 százalékkal, az általuk eltöltött éjszakák száma 9,8 százalékkal 2 millió 420 ezerre nőtt. A belföldivendég-éjszakák alapján mért forgalom kilenc turisztikai régióból hétben emelkedett, egyben stagnált és egyben csökkent.
Júliusban Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok a kereskedelmi szálláshelyeken 4,1 százalékkal többet 3,3 milliárd forintot költöttek. Az első hét hónapban 6,0 százalékkal nőtt a SZÉP-kártya forgalom, a vendégek 10,7 milliárd forintot költöttek.
A kiadható szobákra jutó átlagos szobaár bevétel (REVPAR) júliusban 13 ezer 411 forint, az egy szobára jutó teljes bevétel (TREVPAR) 21 ezer 105 forint volt, 11,2, illetve 8,7 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Január-júliusban a szálláshelyek 5,5 százalékkal több, 15 millió 249 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 4,1 százalékkal, a belföldi vendégek 6,9 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken az előző év azonos időszakához képest.
Az első hét hónapban a kereskedelmi szálláshelyek 7,2 százalékkal magasabb, 216,1 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. Ebből a szállásdíj 126,9 milliárd forint volt, 9,2 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakban, a vendéglátásból származó bevétel 2,1 százalékkal, 43,6 milliárdra nőtt, az egyéb bevételek 6,9 százalékkal, 45,5 milliárd forintra emelkedtek. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A fiatal bika termelői ára 30 százalékkal emelkedett
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024 január–szeptemberében a szarvasmarha…
Tovább olvasom >Közel 13 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában 2023 első kilenc hónapjában
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első…
Tovább olvasom >Csökkentek a baromfiárak
Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 487,3 ezer tonna…
Tovább olvasom >További cikkeink
MTÜ: ismét pályázhatnak egymillió forintos támogatásra a vidéki éttermek
December 4-ig pályázhatnak egymillió forintos támogatásra azok a vidéki éttermek,…
Tovább olvasom >Rekord számú vendégmegkeresést kezeltek a Tourinform irodák az idei év első három negyedévében
A Tourinform irodák idén szeptemberig több mint 1,5 millió vendégmegkeresést…
Tovább olvasom >Csillagos csiga
Leveles tésztába göngyölt, karamellizált fahéjjal és almával készített csigájával egy…
Tovább olvasom >