KSH: januárban folytatódott a mezőgazdasági árak csökkenése
Januárban az előző havihoz hasonlóan, 13,4 százalékkal csökkentek a termelői árak a mezőgazdaságban az egy évvel korábbiakhoz képest. Ezen belül a növényi termékek ára 19,6, az élő állatok és állati termékek ára 0,7 százalékkal esett vissza – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A gabonafélék felvásárlási ára 25,1 százalékkal volt alacsonyabb idén januárban, mint egy évvel korábban, az élő állatoké pedig 5,4 százalékkal esett vissza. A burgonya éves drágulása a decemberi 11,9 százalékról 8,1 százalékra lassult, a tej drágulása viszont 14,8 százalékról 16,4 százalékra gyorsult.
Januárban a búza felvásárlási ára 52 700 forint, a kukorica ára 44 200 forint volt tonnánként. A gabonák közül a búza termelői ára tavaly januárban átlagosan 67 500 forint, a kukoricáé pedig 63 900 forint volt tonnánként.
Az ipari növények ára 27,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül az olajos növényeké 31,5 százalékkal esett vissza. A napraforgó felvásárlási ára a betakarítás megkezdésekor jelentősen csökkent, jelenleg 78 600 forintba kerül tonnánként, ami 2013 decemberéhez viszonyítva 17,8 százalékos visszaesés.
A zöldségfélék ára viszont 0,5 százalékkal, a gyümölcsféléké pedig 2,4 százalékkal nőtt a múlt év januári árakhoz mérten.
A vágóállatok termelői árszintje 2014 első hónapjában 5,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A vágósertés termelői ára 2,8 százalékkal mérséklődött. Így felvásárlási ára 377 forint volt kilogrammonként, miközben tavaly szeptemberben még 435 forintot tett ki.
A baromfi ára összességében 6,9 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. A vágócsirke felvásárlási ára az előző havi árszinten volt januárban, de 2012. augusztus óta nem volt ilyen alacsony, mint az év első hónapjában, jelenleg 277 forintba kerül kilogrammonként – közölte a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
KSH: szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,7 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal csökkent
Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól…
Tovább olvasom >Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >