KSH: Januárban 903 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
2025. januárban a kivitel volumene 2,5 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet, a behozatalé viszont 1,3 százalékkal elmaradt attól. Az aktívum 903 millió euró volt, az egyenleg 343 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz képest – jelentette pénteken első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A 2024. decemberihez viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 0,4 százalékkal bővült, az importé alapvetően nem változott.
Januárban a kivitel értéke 11,9 milliárd euró (4920 milliárd forint), a behozatalé 11,0 milliárd euró (4549 milliárd forint) volt.
Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 3,8, az importé 0,8 százalékkal nőtt.
Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 2,7 százalékkal emelkedett, a behozatalé 1,3 százalékkal mérséklődött.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 7,1, a behozatalban 8,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 1,3 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 7,8, a dollárral szemben 14 százalékkal gyengült.
A részleteket tekintve a KSH ismertette: a gépek és szállítóeszközök exportvolumene 1,2, az importjáé 4,0 százalékkal kisebb lett. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 0,7 százalékponttal lassította a teljes forgalom volumennövekedését, a behozatalban 1,8 százalékponttal fokozta annak csökkenését.
A feldolgozott termékek exportvolumene 3,4 százalékkal nőtt, míg importvolumene 1,3 százalékkal csökkent. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 1,1 százalékponttal járult hozzá a teljes kivitel volumennövekedéshez, míg az importban 0,5 százalékponttal erősítette a teljes behozatal csökkenését.
Az energiahordozók exportvolumene 80, importjáé 10 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az energiahordozók forgalombővülése exportoldalon 2,3 százalékponttal fokozta a teljes forgalom növekedési ütemét, a teljes import volumencsökkenését pedig 1,0 százalékponttal ellensúlyozta.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,6, a behozatalé 0,9 százalékkal alacsonyabb lett. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás exportban 0,1 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom volumenbővülését, míg importban ugyanekkora mértékben erősítette a teljes forgalom volumencsökkenését.
A jelentés szerint az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 0,2, az onnan érkező behozatalé 0,3 százalékkal bővült. A termék-külkereskedelmi mérleg mindössze 8,1 millió euróval javult, 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 70 százalékát bonyolította le Magyarország ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 10 százalékkal emelkedett, a behozatalé 5,8 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 335 millió euróval javult, 502 millió eurós passzívumot mutatott – közölte a KSH.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: márciusban a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1…
Tovább olvasom >Stabil munkaerőpiac várja a vámok hatásait
Márciusban 4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Ismét csökken a tojás ára a Lidl-ben
Idén másodszor csökkenti az egyik legfontosabb alapélelmiszer árát a Lidl,…
Tovább olvasom >Néhány hónapja van talpra állni az ország legnagyobb, leégett gesztenyeüzemének
Szó szerint a hamvaiból kell újjáélednie szeptember közepére az ország…
Tovább olvasom >