KSH: Januárban 903 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
2025. januárban a kivitel volumene 2,5 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet, a behozatalé viszont 1,3 százalékkal elmaradt attól. Az aktívum 903 millió euró volt, az egyenleg 343 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz képest – jelentette pénteken első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A 2024. decemberihez viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 0,4 százalékkal bővült, az importé alapvetően nem változott.
Januárban a kivitel értéke 11,9 milliárd euró (4920 milliárd forint), a behozatalé 11,0 milliárd euró (4549 milliárd forint) volt.
Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 3,8, az importé 0,8 százalékkal nőtt.
Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 2,7 százalékkal emelkedett, a behozatalé 1,3 százalékkal mérséklődött.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 7,1, a behozatalban 8,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 1,3 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 7,8, a dollárral szemben 14 százalékkal gyengült.
A részleteket tekintve a KSH ismertette: a gépek és szállítóeszközök exportvolumene 1,2, az importjáé 4,0 százalékkal kisebb lett. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 0,7 százalékponttal lassította a teljes forgalom volumennövekedését, a behozatalban 1,8 százalékponttal fokozta annak csökkenését.
A feldolgozott termékek exportvolumene 3,4 százalékkal nőtt, míg importvolumene 1,3 százalékkal csökkent. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 1,1 százalékponttal járult hozzá a teljes kivitel volumennövekedéshez, míg az importban 0,5 százalékponttal erősítette a teljes behozatal csökkenését.
Az energiahordozók exportvolumene 80, importjáé 10 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az energiahordozók forgalombővülése exportoldalon 2,3 százalékponttal fokozta a teljes forgalom növekedési ütemét, a teljes import volumencsökkenését pedig 1,0 százalékponttal ellensúlyozta.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,6, a behozatalé 0,9 százalékkal alacsonyabb lett. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás exportban 0,1 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom volumenbővülését, míg importban ugyanekkora mértékben erősítette a teljes forgalom volumencsökkenését.
A jelentés szerint az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 0,2, az onnan érkező behozatalé 0,3 százalékkal bővült. A termék-külkereskedelmi mérleg mindössze 8,1 millió euróval javult, 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 70 százalékát bonyolította le Magyarország ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 10 százalékkal emelkedett, a behozatalé 5,8 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 335 millió euróval javult, 502 millió eurós passzívumot mutatott – közölte a KSH.
Kapcsolódó cikkeink
30 százalékkal drágult az étkezési tojás az év első felében
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) a tojás…
Tovább olvasom >Tovább nőtt a könnyű és a nehéz bárány ára
Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unió juh- és…
Tovább olvasom >KSH: májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >Kiszámíthatatlan szezont hozott 2025 a csonthéjas gyümölcsök piacán
Ellentétes tendenciák jellemzik a 2025-ös csonthéjas gyümölcsszezont világszerte: miközben egyes…
Tovább olvasom >Top 10-es listán a legjobb túrógombóc lelőhelyek
Van egy étel, ami generációkon átívelő kedvenc, egyszerre idézi a…
Tovább olvasom >