KSH: három százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom
Májusban a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 3,0 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 2,6 százalékkal haladta meg a 2018. évi májusit – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 4,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,8 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Kilőtt az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 5,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem, melynek volumene 38 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma együtt, naptárhatással megtisztítva 2,6 százalékkal bővült 2018 májusához viszonyítva.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítése 2,2 százalékkal emelkedett, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,0 százalékkal csökkent.
Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes boltokban, valamint a gyógyszer, a gyógyászatitermék-, és az illetszerüzletekben. Előbbi csoportban 8, utóbbiban 2,7 százalékkal.
Csökkent viszont a forgalom a könyv-, a számítástechnika- és az egyébiparcikk-boltokban, 1,7 százalékkal. Ezt meghaladó volt a hanyatlás, 2,1 százalékos, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben, a használtcikkek árusítása pedig 7,1 százalékkal gyengült.
Folyó áron számítva az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma 1015 milliárd forintot tett ki májusban. Ennek 45 százalékát az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek bonyolították, 38 százalékát a nem élelmiszer-kiskereskedelem, 17 százalékát az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalma.
2019. január-májusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 5,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,0 százalékkal nőtt az értékesítés volumene. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >