Felgyorsult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése
Áprilisban felgyorsult a mezőgazdasági termelési árak növekedési üteme: 4,1 százalékos volt az éves drágulás a márciusi 1,4 százalékot követően – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A növényi termékek ára 1,2 százalékkal maradt el a tavaly áprilisitól, míg egy hónappal korábban még 3,6 százalékkal voltak olcsóbbak, a vágóállatok és állati termékek áremelkedése 11,1-ről 14,5 százalékosra nőtt.
Megállt a gabonafélék tavaly augusztus óta tartó árcsökkenése, 2,2 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban, a gyümölcsök 8,4 százalékot drágultak, de a burgonya 9,1 százalékkal kevesebbet ért. A zöldségfélék ára 1,8 százalékkal nőtt, az eper 36 százalékkal drágább lett.
Az élő állatok termelői ára 12,4 százalékkal nőtt, főképp az élő sertések árának 35 százalékos emelkedése miatt. Az állati termékek ára 14,5 százalékkal emelkedett, benne a tej ára 26 százalékkal emelkedett és elérte a 2014 végi árszintet. A vágóbaromfi ára 1,5 százalékkal emelkedett, ezen belül a vágótyúkfélék ára 1,4 százalékkal mérséklődött.
Január-áprilisban a mezőgazdasági termelői árak 0,7 százalékkal növekedtek az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a növényi termékek ára 4,3 százalékkal csökkent, az élő állatok és állati termékeké 10 százalékkal emelkedett.
A zöldségfélék ára 4,5, a gyümölcsöké 2,3 százalékkal csökkent, az utóbbi termékcsoport árindexét az alma ára határozta meg, ami 4,0 százalékkal mérséklődött.
A vágósertés ára 25 százalékkal nőtt, kilogrammonként 422 forintra. 2016 legalacsonyabb felvásárlási árát, 308 forintot áprilisban mérte a KSH, amit 2016. szeptemberig gyors növekedés követett a kilogrammonkénti 415 forintos árig. A tej ára 20 százalékkal emelkedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rengeteg pályázat a gazdálkodóknak és jó ütemben teljesül az agrártámogatások kifizetése
A tavalyi évhez képest gyorsabban halad az agrártámogatások kifizetése, a…
Tovább olvasom >AM: eredményesek a ragadós száj- és körömfájás kapcsán megtett intézkedések
Eredményesek a magyar járványvédelmi intézkedések a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >Szén-dioxid-elnyelőképességet kalkuláló rendszert fejleszt az SZTE és a MOON42 RDI
A karbonkreditek kereskedelme során felhasználható, távérzékelésen alapuló szén-dioxid-elnyelőképességet kalkuláló rendszert…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrés nagyon nem a profit, de akadnak rá nemzetközi példák is
A március 17-től élő árrésstop bevezetése nem volt teljesen váratlan,…
Tovább olvasom >Árrésstop Magyarországon: Kik az érintettek, és valóban indokolt a kormányzati beavatkozás?
A magyar kormány március 17-től – egyelőre május 31-ig –…
Tovább olvasom >A globális kihívások ellenére 2025-ben is a kitörési pontokat keresik a kkv-k
A 2025-ös gazdasági előrejelzések szerint a vállalkozásoknak számos kihívással kell…
Tovább olvasom >