KSH: februárban az export 5,5, az import 7,5 százalékkal nőtt
Februárban az export euróban számolt értéke 5,5, az importé 7,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, az exporttöbblet 86 millió euróval csökkent, és 881 millió eurót tett ki – jelentette szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az április elején közölt első becsléshez képest az export 0,1, az import 0,4 százalékponttal nagyobb növekedést mutatott, így az aktívum 30 millió euróval kevesebb lett.
Változatlan áron számolva a kivitel volumene 2,5, a behozatalé 3,7 százalékkal nőtt. A forgalom alakulását befolyásolhatta, hogy idén februárban a tavalyi szökőnap miatt eggyel kevesebb munkanap volt. A naptárhatással kiigazított adatok szerint a kivitel volumene 6,1, a behozatalé 7,5 százalékkal nőtt tavaly februárhoz képest.
A gépek, szállítóeszközök kivitelének euróban számolt éves növekedési üteme a januári 12,2 százalékról 2,5 százalékra, a feldolgozott termékeké 16,7 százalékról 9,8 százalékra fékeződött, és az élelmiszerexport bővülése is 9,6 százalékról 3,8 százalékra lassult.
Az importot az energiahordozók behozatalának 74,2 százalékos euróban számolt növekedése húzta. Az energiahordozók importvolumene 23,6 százalékkal emelkedett. A kőolaj és kőolajtermékek behozatala több mint tizedével csökkent. A természetes és mesterséges gáz importja mintegy háromnegyedével nőtt az előző évhez képest. A villamos energia behozatala több mint felével emelkedett.
A gépimport bővülése 14,7-ről 3,8 százalékra, a feldolgozott termékeké 11,2-ről 4,4 százalékra mérséklődött és az élelmiszerek behozatala is 3,7 százalékkal nőtt a januári 7,6 százalékkal szemben.
Az Európai Unióba irányuló kivitel 3,9, az unión kívüli országokba szállított 11,9 százalékkal nőtt euróban számolva, Ázsiába 15,7, az amerikai kontinensre 11,6 százalékkal nőtt az export tavaly februárhoz hasonlítva. Az unióból származó behozatal 3,6, az unión kívülről eredő 22,4 százalékkal haladta meg a tavaly februárit, az Ázsiából származó import 13,5 százalékkal nőtt az Amerikából bejövő 1,4 százalékkal csökkent.
Az EU többi tagállamával lebonyolított forgalomban 913 millió euró aktívum alakult ki, az unión kívüli kereskedelemben 31 milliós volt a februári deficit, az ázsiai országokkal lebonyolított áruforgalomban 413 millióra nőtt a februári deficit a tavalyi 372 millióról, Amerikával viszont az aktívum nőtt 137-ről 179 millió euróra.
Az év első két hónapjában az export euróban 9,5, az import 11,2 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakit, a kiviteli többlet 1,514 milliárd eurót tett ki, 70 millióval csökkent.
Január-februárban az export volumene 6,4 az importé 6,8 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi forgalom forintban mért árszínvonala kivitelben 1,6, behozatalban 2,8 százalékkal nőtt beleszámítva az energiahordozók 42,1 százalékos drágulását is. A cserearány 1,2 százalékkal romlott. A forint az euróhoz képest 1,2 százalékkal erősödött, a dollárhoz képest 2,1 százalékkal leértékelődött. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >A magyar gombatermesztés helyzete és kilátásai: innováció és fenntarthatóság az ágazatban
A magyar gombatermesztés az agrárgazdaság egyik különleges és kiemelkedő ágazata,…
Tovább olvasom >Út a „gazdasági semlegességhez”: szolgáltatásexport
Magyarország külkereskedelmi mérlegével és a gazdaságra gyakorolt hatásával rendszeresen foglalkoznak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >