KSH: februárban az export 5,5, az import 7,5 százalékkal nőtt
Februárban az export euróban számolt értéke 5,5, az importé 7,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, az exporttöbblet 86 millió euróval csökkent, és 881 millió eurót tett ki – jelentette szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az április elején közölt első becsléshez képest az export 0,1, az import 0,4 százalékponttal nagyobb növekedést mutatott, így az aktívum 30 millió euróval kevesebb lett.
Változatlan áron számolva a kivitel volumene 2,5, a behozatalé 3,7 százalékkal nőtt. A forgalom alakulását befolyásolhatta, hogy idén februárban a tavalyi szökőnap miatt eggyel kevesebb munkanap volt. A naptárhatással kiigazított adatok szerint a kivitel volumene 6,1, a behozatalé 7,5 százalékkal nőtt tavaly februárhoz képest.
A gépek, szállítóeszközök kivitelének euróban számolt éves növekedési üteme a januári 12,2 százalékról 2,5 százalékra, a feldolgozott termékeké 16,7 százalékról 9,8 százalékra fékeződött, és az élelmiszerexport bővülése is 9,6 százalékról 3,8 százalékra lassult.
Az importot az energiahordozók behozatalának 74,2 százalékos euróban számolt növekedése húzta. Az energiahordozók importvolumene 23,6 százalékkal emelkedett. A kőolaj és kőolajtermékek behozatala több mint tizedével csökkent. A természetes és mesterséges gáz importja mintegy háromnegyedével nőtt az előző évhez képest. A villamos energia behozatala több mint felével emelkedett.
A gépimport bővülése 14,7-ről 3,8 százalékra, a feldolgozott termékeké 11,2-ről 4,4 százalékra mérséklődött és az élelmiszerek behozatala is 3,7 százalékkal nőtt a januári 7,6 százalékkal szemben.
Az Európai Unióba irányuló kivitel 3,9, az unión kívüli országokba szállított 11,9 százalékkal nőtt euróban számolva, Ázsiába 15,7, az amerikai kontinensre 11,6 százalékkal nőtt az export tavaly februárhoz hasonlítva. Az unióból származó behozatal 3,6, az unión kívülről eredő 22,4 százalékkal haladta meg a tavaly februárit, az Ázsiából származó import 13,5 százalékkal nőtt az Amerikából bejövő 1,4 százalékkal csökkent.
Az EU többi tagállamával lebonyolított forgalomban 913 millió euró aktívum alakult ki, az unión kívüli kereskedelemben 31 milliós volt a februári deficit, az ázsiai országokkal lebonyolított áruforgalomban 413 millióra nőtt a februári deficit a tavalyi 372 millióról, Amerikával viszont az aktívum nőtt 137-ről 179 millió euróra.
Az év első két hónapjában az export euróban 9,5, az import 11,2 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakit, a kiviteli többlet 1,514 milliárd eurót tett ki, 70 millióval csökkent.
Január-februárban az export volumene 6,4 az importé 6,8 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi forgalom forintban mért árszínvonala kivitelben 1,6, behozatalban 2,8 százalékkal nőtt beleszámítva az energiahordozók 42,1 százalékos drágulását is. A cserearány 1,2 százalékkal romlott. A forint az euróhoz képest 1,2 százalékkal erősödött, a dollárhoz képest 2,1 százalékkal leértékelődött. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >Újra lendületben a magyar dinnye: nőtt a termőterület, erősödik az export
Bár a boltok polcain már megjelentek az idei nyár első…
Tovább olvasom >Drágult a tej, csökkent a túró: átalakulóban a hazai tejtermékpiac
A hazai tejtermékek ára 2025 első felében jelentős éves drágulást…
Tovább olvasom >További cikkeink
Spanyolországban vezeti be első AI-alapú megoldását a Carrefour
A francia Carrefour Spanyolországot választotta első mesterségesintelligencia-alapú megoldásának bevezetésére. Az AI.Carrefour…
Tovább olvasom >Kétszeres POP világbajnok a magyar Gösser Spritz display
Idén két világbajnoki címre is büszke lehet a hazai POP-szakma.…
Tovább olvasom >Legendás olasz panettone-gyártót vett az ír Valeo Foods
Újabb olasz cég felvásárlását jelentette be az ír székhelyű Valeo…
Tovább olvasom >