KSH: februárban 2,3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom
A kiskereskedelmi forgalom volumene 2013. februárjában 2,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest a három héttel ezelőtt szűkebb adatbázis alapján közölt 1,4 százalékkal szemben. A munkanaphatástól megtisztított volumenindex kisebb, 1,1 százalékos forgalomcsökkenést jelez – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján közölt adatokból.
A naptárhatástól megtisztított adatok a kiskereskedelmi forgalom csökkenésének lassulását jelzik a januári 2,6 százalékos visszaesés után.
Januárhoz képest 0,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene elsősorban a használati cikkek 6,1 százalékos valamint a csomagküldő – beleértve az interneteseket – szolgálatok forgalmának 5,0 százalékos havi emelkedése miatt, miközben élelmiszerekből 0,2 százalékkal kevesebb fogyott.
A naptárhatástól megtisztított éves adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes cikkeket forgalmazó boltok forgalma 2,6 százalékkal csökkent a januári 2,8 százalék után, míg a nem élelmiszer üzletek forgalma 0,4 százalékkal emelkedett az előző havi 3,0 százalékos zsugorodást követően.
A KSH STADAT tábláiból kiolvasható adatok szerint az élelmiszerkereslet mellett a bútorok és műszaki cikkek vásárlásának 5,6 százalékos, a vegyes iparcikkek forgalmának 4,5 százalékos és az üzemanyag fogyasztás 3,8 százalékos visszaesése okozta a csökkenést. Nőtt viszont az illatszerek (5,4 százalékkal), a használtcikkek (4,7 százalékkal), a ruházati termékek (1,1 százalékkal) és gyógyszerek és gyógyászati termékek (0,2 százalékkal) kereslete.
A kiskereskedelmi forgalom kiigazítatlan volumenindexei az élelmiszereladások szintén 2,6 százalékos csökkenése mellett, az iparcikkek forgalmának 1,0 százalékos csökkenését jelzi tavaly februárhoz képest. A kiigazítatlan adatok szerint a bútorok és műszaki cikkek forgalma 6,0 százalékkal csökkent, ami a múlt év közepe óta a legmérsékeltebb visszaesésnek számít. A csomagküldő forgalom 38,4, a használtcikk-eladás 5,4 százalékkal nőtt tavaly februárhoz képest. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >