KSH: februárban 22,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak
Februárban a belföldi értékesítés árai 35,6 százalékkal, a forintban számolt exportárak 15,7 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál Az ipari termelői árak egy év alatt átlagosan 22,4 százalékkal emelkedtek – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az áremelkedés ütemét elsősorban az alapanyag- és energiaárak, valamint a munkabérek emelkedése befolyásolta – jegyezte meg a jelentés.
Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítési árak 1,5, az exportértékesítési 1,2, az ipari termelői árak összességében 1,3 százalékkal nőttek. A belföldi áremelkedés a januári 4,5 százalékos meredek emelkedés után szelídült meg, az exportárak a januári 1,4 százalékos csökkenésből csaptak át emelkedésbe. A havi változás hatására megtorpant a belföldi árak éves emelkedésének 2020. júniusa tartó gyorsulása, februárban az emelkedés üteme 0,1 százalékponttal alacsonyabb volt a januári 35,7 százaléknál. Az exportárak éves emelkedése 0,2 százalékponttal meghaladta a januárit.
Belföldön a feldolgozóiparban 24,4, az energiaiparban 64,5 százalékos volt a termelői árak éves emelkedése. A járműgyártásban 7,3 százalékosra gyorsult az áremelkedés a januári 5,8 százalékosról, az élelmiszeriparban pedig 16,6 százalékosról 18,4 százalékra. A számítógépek termelői áremelkedése 2,0 százalékponttal 8,4 százalékosra, a villamosberendezéseknél és a gépgyártásban egyformán 0,6 százalékponttal 15,2, illetve 6,3 százalékosra gyorsult. A vegyiparban 4,1 százalékponttal, az olajfinomításban 4,9 százalékponttal csillapodott az áremelkedés üteme, de így is 53,6, illetve 60,4 százalékos volt.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energiatermelő ágazatokban 60,8 százalékkal a beruházási javakat gyártókban 9,3, a fogyasztási cikkeket gyártókban 15,6 százalékkal nőttek az árak, a tartós fogyasztási cikkek 17,5 százalékkal drágultak.
Exportban a feldolgozóiparban 10,6 százalékos, a mindössze 3,8 százalékos súlyú energiaiparban 173 százalékos volt a drágulás a világpiaci árak növekedése következtében. A járműgyártás a januárival megegyező 3,2 százalékos áremelkedést mutatatott, a számítástechnikai cikkeké alig 0,1 százalékponttal 4,4 százalékra kúszott fel. Az élelmiszerek külpiaci ára 15,2 százalékkal nőtt az előző havi 14,2 százalék után. A gépek 4,4, a villamosberendezések 7,2 százalékkal drágábban kelnek el, mint egy éve. A vegyipari exportárak 44,2, a gumiiparé 13,9 százalékkal emelkedtek, a gyógyszerárak 12,6 százalékkal volt magasabbak az egy évvel korábbinál.
Az év első két hónapjában a belföldi értékesítés árai 35,7, az exportértékesítéséi 15,6 százalékkal emelkedtek, így az ipari termelői árak összességében 22,4 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához viszonyítva. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >