KSH: erősen kezdte az évet az import
Januárban az export euróban kifejezett értéke 6,5, az importé 9,7 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A külkereskedelmi áruforgalom aktívuma 215 millió euróval 392 millió euróra csökkent – jelentette hétfőn második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az aktívum 10 millió euróval nagyobb az első becslésben közölt értéknél, amikor 0,1 százalékponttal kisebb exportnövekedést jelzett a KSH.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala importban 4,3, exportban 3,3 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 1,0 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz viszonyítva 3,5, a dollárral szemben 10 százalékkal gyengült – tette hozzá a jelentés.
Idén januárban a kivitel értéke 9,0 milliárd euró (2885 milliárd forint), a behozatalé 8,6 milliárd euró (2762 milliárd forint) volt.
A gépek és szállítóeszközök kereskedelme a kivitelben és a behozatalban egyformán 7,3 százalékkal nőtt. A közúti járművek exportja 14,9, míg importja 2,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, amiből 776 millió euró exporttöbblet származott. A növekedést a személygépkocsik és azok alkatrészeinek kereskedelme határozta meg. Híradástechnikai készülékek forgalmából 251 millió euró aktívum keletkezett az export 28,9 és az import 11,4 százalékos növekedésének eredőjeként. Az energiafejlesztő gépek forgalmából hasonló, 253 millió euró volt az exporttöbblet annak ellenére, hogy az export 6,9 százalékkal elmaradt a tavaly januáritól, míg az import 5,5 százalékkal nőtt.
A feldolgozott termékek exportja mindössze 0,1 százalékkal, importja viszont 6,2 százalékkal nőtt a tavaly januári adathoz képest, a deficit 357 millió euróra nőtt. A vas, acél és színesfémek importtöbblete 216 millió euró volt, a gyógyszerkereskedelem aktívuma az export 12,2 százalékos és az import 2,7 százalékos növekedése következtében 82 millió euró volt. A gabonafélék és készítmények forgalma 142 millió euró többletbevételt hozott az export 23,2 és az import 15,6 százalékos növekedése folytán. A húsexport 12,0 százalékkal visszaesett, az import 1,8 százalékkal nőtt.
Az enegriahordozók euróban számolt importja 53,5 százalékkal, változatlan áron számolva is 34,0 százalékkal nőtt, az export euróban 74,0 százalékos növekedéssel alig haladta meg az import 40 százalékát, így a forgalomban 450 millió euró deficit keletkezett. A gázexport 137,8 százalékkal, az import 41,2 százalékkal nőtt euróban és 82 millió euró havi deficitet termelt. A villamosáram exportja is több mint duplájára 109,8 százalékkal nőtt, de az import 85,1 százalékos növekedéssel 67 millió euróval többe került.
Az Európai Unió tagállamaiba irányuló kivitel 8,7, az onnan érkező behozatalé 4,4 százalékkal emelkedett. A termék-külkereskedelmi többlet 331 millió euróval nőtt, és 1,2 milliárd eurót tett ki.
Az unión kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 2,4 százalékkal csökkent, a behozatalé viszont 25,9 százalékkal emelkedett. A termék-külkereskedelmi egyenleg ezáltal 546 millió euróval romlott, és 817 millió euró passzívumot mutatott.
A februári külkereskedelmi termékforgalom első becslését április 8-án közli a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >