KSH: egymilliárd euró feletti a külkereskedelmi többlet júniusban
Júniusban az export euróban számolt értéke 4,9, az importé 1,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva, a kereskedelmi mérlegtöbblet 265 millióval, 1,112 milliárd euróra nőtt – jelentette csütörtökön második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kivitel 0,1, a behozatal 0,5 százalékponttal nagyobb növekedést mutatott, mint az augusztus 5-én kiadott első becslésben, és emiatt 17 millióval kevesebb lett az aktívum is.
A gépek, szállítóeszközök exportja továbbra is átlagon felül, 8,0 százalékkal, a feldolgozott termékeké 2,2 százalékkal emelkedett, míg az élelmiszerkivitel 0,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Import oldalon is a gépek behozatala nőtt a legjobban, 6,7 százalékkal, a feldolgozott termékek és az élelmiszereké egyformán 3,4, százalékkal emelkedett, az energiaimport értéke 32,9 százalékkal csökkent. Az energiaimport forintban mért értéke júniusban 31,8 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly júniusinál. A kőolaj és kőolajtermékek importvolumene enyhébben, 8,6 százalékkal csökkent, az olaj világpiaci ára ugyanakkor március óta folyamatosan emelkedik – jegyezte meg a hivatal.
Az év első hat hónapjában az export euróban számolt értéke 3,1, az import 1,3 százalékkal emelkedett, a külkereskedelmi mérleg többlete 868 millió euróval nőtt, 5,376 milliárd eurót tett ki. Január-júniusban a kivitel értéke 46,436 milliárd euró (14 522 milliárd forint), a behozatalé 41,060 milliárd euró (12 840 milliárd forint) volt.
A forgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,5, a behozatalban 2,8 százalékkal csökkent. A cserearány 2,4 százalékkal javult. A forint az euróhoz viszonyítva 1,7, a dollárhoz képest 1,6 százalékkal értékelődött le az első fél évben.
Január-júniusban csupán a gépek (4,7 százalék) és a feldolgozott termékek (3,1 százalék) kivitele nőtt, miközben az élelmiszerek exportja 0,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbihoz képest.
Az első fél évben a legnagyobb mértékben, 4,9 százalékkal a feldolgozott termékek importja emelkedett, de szintén nőtt az élelmiszerek és a gépek behozatala, 4,0 százalékkal, valamint 3,4 százalékkal. Mindeközben az energiaimport értéke 28,3 százalékkal mérséklődött.
Az Európai Unió többi tagországába irányuló export euróban 4,6 százalékkal nőtt, az unión kívüli országokba 2,5 százalékkal csökkent az első félévben, beleértve az 5,0, és 4,4 százalékos júniusi növekedést.
Az unión kívülről érkező import júniusban 3,5 százalékkal, a tagországokból viszont csak 1,3 százalékkal nőtt, az első fél évben viszont 3,8 százalékos csökkenést és 2,8 százalékos emelkedést mutatnak az adatok az egy évvel korábbihoz képest. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Újra lendületben a magyar dinnye: nőtt a termőterület, erősödik az export
Bár a boltok polcain már megjelentek az idei nyár első…
Tovább olvasom >Drágult a tej, csökkent a túró: átalakulóban a hazai tejtermékpiac
A hazai tejtermékek ára 2025 első felében jelentős éves drágulást…
Tovább olvasom >Tojásválság küszöbén állunk?
Az amerikai és európai piacokon egyaránt áremelkedést tapasztalnak – a…
Tovább olvasom >További cikkeink
45 millió fontos beruházást indít a Müller brit tejüzemében
A német Theo Müller csoporthoz tartozó Müller 45 millió fontot…
Tovább olvasom >NewPrinces Group veszi meg a Carrefour olaszországi üzletei
Megállapodást kötött a Carrefour a NewPrinces Group-pal olaszországi tevékenységeinek értékesítéséről.…
Tovább olvasom >Tovább nőtt a fair trade Németországban
A németországi fair trade forgalom 2024-ben 11%-kal, 2,6 milliárd euróra…
Tovább olvasom >