KSH: negatív infláció mellett stagnáltak az élelmiszerárak
Májusban a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban, áprilishoz viszonyítva pedig átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
Az adat megfelel a várakozásoknak: londoni pénzügyi elemzők zéró közeli, kis mértékben negatív tartományba várták az éves inflációs rátát májusban, a belépő éves bázishatások miatt. (Tavaly áprilisról májusra 0,4 százalékról 0,7-re gyorsult a havi infláció üteme, az éves pedig mínusz 0,3 százalékról plusz 0,5 százalékra emelkedett, 0,8 százalékponttal gyorsult.)
Egy év alatt legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak 2,2 százalékkal, amiből a dohányáruk drágulása 4,8 százalékos volt, míg a szeszes italok ára 0,2 százalékkal alacsonyabb lett. Az üzemanyagok ára viszont jelentősen, 11,9 százalékkal csökkent. Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor kiemelte: a csökkenés oka, hogy az élelmiszereknél és az üzemanyagoknál áprilishoz képest emelkedtek ugyan az árak májusban, de kisebb mértékben, mint egy évvel ezelőtt. Kifejtette: az idényáras élelmiszerek ára – friss zöldség, gyümölcs, burgonya – idén májusban 3,2 százalékkal nőtt egy hónap alatt, míg tavaly májusban 8,1 százalékkal drágultak ezek a termékek az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok ára tavaly májusban 3,9 százalékkal emelkedett áprilishoz képest, míg idén 2,7 százalékos volt a drágulás ugyanebben az időszakban.
Az éves maginfláció szezonálisan kiigazított értéke 1,3 százalék volt májusban, az áprilisi 1,4 százalék után. A havi mutató 0,1 százalékon állt májusban, az egy hónappal korábbi 0,2 százalék után. Tavaly májushoz képest az élelmiszerek ára összességében nem változott. Ezen belül a cukor ára 19,7, az idényáras élelmiszereké 8,9, az étolajé 7,9 százalékkal nőtt. A sertéshús ára 18,5 százalékkal, a tejé 7,7, a sajté 6,9 százalékkal csökkent.
A szolgáltatások 1,3, százalékkal drágultak, ezen belül a lakbérek 6,3, a háztartási javítások tarifái 3,3, a külfüldi utazások 11,3 százalékkal emelkedtek.
A tartós fogyasztási cikkek ára átlagosan 0,8 százalékkal emelkedett, a használt autók ára 5,6 százalékkal ment feljebb, bár az újak 0,8 százalékkal drágultak. A ruházkodási cikkek 0,3 százalékkal drágultak.
Az egyéb cikkekért (gyógyszerek, járműüzemanyag, lakással, háztartással, testápolással kapcsolatos cikkek és kulturális cikkek) 4,3 százalékkal, ezen belül a járműüzemanyagokért 11,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni májusban.
A háztartási energia ára 0,1 százalékkal csökkent éves szinten, a palackos gáz 2,3 százalékkal lett olcsóbb, a tüzifa 3,7 százalékkal drágább, az vezetékes áram és a gáz ára viszont változatlan szinten állt.
Egy hónap alatt, áprilishoz képest 0,3 százalékkal nőtt az élelmiszerek ára, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek drágulásának az eredménye. E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára 0,1 százalékkal mérséklődött májusban. A sajté 2,3, a tejé 1,1, a kenyéré 0,7 százalékkal csökkent áprilishoz képest. A fogyasztási főcsoportok közül a legnagyobb mértékben, 1,1 százalékkal az egyéb cikkek drágultak, ezen belül a járműüzemanyagok, amiért 2,7 százalékkal kellett többet fizetni májusban áprilishoz képest. A ruházkodási cikkek ára is nőtt, 0,7 százalékkal, a szeszesitaloké, dohányáruké pedig 0,4 százalékkal. A szolgáltatások és a háztartási energia ára egyaránt 0,1 százalékkal mérséklődött. A tartós fogyasztási cikkekért 0,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni májusban az előző hónaphoz képest – közölte a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >