KSH: bő 3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak
A fogyasztói árak 2011. júliusban 0,3%-kal voltak alacsonyabbak, mint júniusban. Az árak tavaly júliushoz képest 3,1%-kal nőttek – áll a KSH legfrissebb gyorsjelentésében.
Egy hónap alatt – 2011. júniushoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 1,2%-kal csökkentek, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 11,4%-os árcsökkenése következtében. Árcsökkenés volt megfigyelhető a cukor (6,9%), a liszt (2,4%) és az étolaj (1,3%) esetében is. Növekedett a párizsi, kolbász (1,9%), a kávé (1,5%), a szalámi, szárazkolbász, sonka (1,4%) és csokoládé, kakaó (1,2%) ára. A főcsoportok közül a szolgáltatások árai emelkedtek a legnagyobb mértékben, 0,7%-kal, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 6,5%-kal kellett többet fizetni.
Kismértékű áremelkedés volt megfigyelhető a szeszes italok, dohányáruk (0,2%) és a háztartási energia (0,1%) körében. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkek ára átlagosan 2,5%-kal csökkent. Szintén árcsökkenés következett be az egyéb cikkek esetében (0,5%), ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,9%-kal csökkent. A tartós fogyasztási cikkekért 0,2%-kal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva.
12 hónap alatt, 2010. júliushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,4%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a liszt (61,2%), a cukor (52,0%), az étolaj (36,7%), a
péksütemények (17,4%), a tej (16,7%), a kenyér (13,3%) és a sajt (12,1%) ára. Árcsökkenés következett be az idényáras élelmiszerek (14,5%) és a tojás (3,2%) esetében.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 4,9%-kal emelkedett a ruházkodási cikkek, valamint 4,4%-kal az egyéb cikkek ára, ez utóbbin belül a járműüzemanyagok 10,2%-kal drágultak. Szintén átlag felett, 3,5%-kal nőtt a háztartási energia ára, ezen belül a távfűtés 5,9%-kal, a vezetékes gáz 2,6%-kal drágult. A szolgáltatások áremelkedése átlag alatti volt (2,1%), ezen belül a csatornadíj 10,0, a szemétszállítás 5,6 és a vízdíj 4,2%-kal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,4%, a szeszes italok, dohányárukért átlagosan 0,3%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
Az első hét hónapban átlagosan 4,0%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában – közli a KSH nyomán a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Pénteken indul a Magyar Élelmiszerbank Egyesület karácsonyi akciója
Péntektől vasárnapig az Élelmiszerbank hagyományos karácsonyi kampányának keretében minden korábbinál…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >NAV: a lakosság csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak,…
Tovább olvasom >