KSH: Az ipari termelői árak 2023 decemberében az egy évvel korábbihoz viszonyítva 7,2, az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkentek
2023 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 7,2 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi értékesítés árai 3,6, az exportértékesítéséi 8,9 százalékkal csökkentek. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,6, az exportértékesítési árak 0,8 százalékkal mérséklődtek, így az ipari termelői árak összességében is csökkentek, 0,7 százalékkal – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
2023-ban a belföldi értékesítési árak 25,4 százalékkal emelkedtek, az exportértékesítési árak 0,7 százalékkal csökkentek, így az ipari termelői árak együttesen 7,8 százalékkal magasabbak voltak, mint 2022-ben.
2023 decemberében 2022 decemberéhez képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 3,6 százalékkal alacsonyabbak voltak, ezen belül a 65 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,1 százalékos, a 30 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 5,6 százalékos volt a csökkenés. Az élelmiszeripar értékesítési árai 3,6 százalékkal mérséklődtek.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 6,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, a beruházási javakat gyártókban 4,4 százalékkal, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,0 százalékkal nőttek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 8,9 százalékkal csökkentek, ezen belül a 90 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,2 százalékkal, a 9,8 százalékos súlyú energiaiparban 50,6 százalékkal voltak alacsonyabbak az árak.
Az ipari termelői árak összességében 7,8 százalékkal magasabbak voltak. A belföldi értékesítési árak átlagosan 25,4 százalékkal emelkedtek, ezen belül a feldolgozóipari árak 9,2 százalékkal, míg az energiaipari árak 62,7 százalékkal nőttek.
Az ipar belföldi értékesítési árai az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 31,7 százalékkal, a beruházási javakat gyártókban 7,5 százalékkal, a fogyasztási cikkeket gyártókban 17,4 százalékkal emelkedtek.
Az ipari exportértékesítési árak 0,7 százalékkal csökkentek, ezen belül a feldolgozóipar árai 3,8 százalékkal magasabbak, a kis súlyt képviselő energiaiparéi átlagosan 33,2 százalékkal alacsonyabbak voltak.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkent a legtöbb tejtermék ára áprilisban
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői…
Tovább olvasom >Nagy Márton: hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre
Hosszú távon vissza kell állni a beruházás alapú gazdasági növekedésre,…
Tovább olvasom >KSH: 2025 első negyedévében 12,1 százalékkal esett vissza a beruházások teljesítménye
A beruházások volumene 2025 első negyedévében a nyers adatok szerint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Zöldséget gyereknapra – meglepő akcióval készül a foodora
Gyümölcs- és zöldség akciót hirdet a foodora gyereknap alkalmából, hogy…
Tovább olvasom >EY: Kulcskérdéssé vált az energiabeszerzés – egyre több cég versenyképességét vetik vissza az ingadozó árak
A cégek többsége aggódik a növekedéshez szükséges energia beszerzése miatt,…
Tovább olvasom >Változás a Danone magyarországi vezetésében: Csaplovics Péter az új értékesítési igazgató
2025. májusától Csaplovics Péter tölti be a Danone magyarországi értékesítési…
Tovább olvasom >