KSH: az export és az import is kétszámjegyű növekedést mutatott
Júliusban az export euróban számolt értéke 11,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az import 10,8 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérlegtöbblet 362 millió euró volt, 80 millió euróval több a tavaly júliusinál – jelentette kedden második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A szeptember 7-én kiadott első becsléssel szemben az import 0,2 százalékkal nagyobb növekedést mutatott, ezért az exporttöbblet 11 millió euróval kisebb lett.
A naptárhatástól megtisztított volumenadatok szerint az export 8,3, az import 6,6 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit.
A júliusi export euróban számolt értéke 8,438 milliárd eurót tett ki, az import 8,076 milliárd euró volt.
Júliusban a gépek, szállítóeszközök exportja 10,2 százalékkal nőtt euróban, az import 5,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A személygépkocsik exportja, az alkatrészek importja csökkent, az energiafejlesztő gépek és berendezések exportja néhány százalékkal emelkedett, importja viszont több mint tizedével esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A híradástechnikai import csökkenése a mobiltelefonok és alkatrészek miatt, az export növekedése az autóvezetést segítő radarkészülékek, valamint a tv-készülékek jóvoltából következett be.
A feldolgozott termékek exportvolumene 11,5, az importja 13,9 százalékkal nőtt. A gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek kivitele több mint negyedével, behozatala közel felével növekedett. A vas és acél importja kissé, exportja közel hatodával bővült a síkhengerelt vastermékek forgalomváltozásának köszönhetően – tette hozzá a jelentés.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportja változatlan áron számolva 4,2 százalékkal, euróban 3,4 százalékkal csökkent, az import volumene 7,0 százalékkal, euróban 6,1 százalékkal emelkedett. A gabona és gabonakészítmények exportja közel ötödével visszaesett, importja viszont ötödével nőtt. Az ital és dohány exportja közel negyedével, importja több mint tizedével nőtt.
Az energiahordozók importvolumene 3,1 százalékkal emelkedett, euróban számolva viszont 35,5 százalékos volt a növekedés. A kőolaj és kőolajtermékek behozatala több mint ötödével nőtt. A gázimport viszont majdnem ötödével mérséklődött. A villamos energia behozatala hetedével csökkent – írta a KSH.
Az év első hét hónapjában a kivitel 5,7 százalékkal, a behozatal 6,8 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. A 4,582 milliárd euró exporttöbblet 318 millió euróval kevesebb a tavaly január-júliusinál. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >KSH: márciusban a vendégek száma 1,1, a vendégéjszakáké 5,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól
2025 márciusában a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,1…
Tovább olvasom >Stabil munkaerőpiac várja a vámok hatásait
Márciusban 4 millió 701 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >Fagylalt-komp és balatoni ízek csatája – jön a Balaton Fagyija választás
Május 9-én nemcsak a Tihany és Szántód közötti kompjárat indul…
Tovább olvasom >